| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| Monikko | tavarahissit | Genetiivi | tavarahissin |
| Monikon genetiivi | tavarahissien | Partitiivi | tavarahissiä |
| Monikon partitiivi | tavarahissejä | Inessiivi | tavarahississä |
| Monikon inessiivi | tavarahisseissä | Elatiivi | tavarahissistä |
| Monikon elatiivi | tavarahisseistä | Illatiivi | tavarahissiin |
| Monikon illatiivi | tavarahisseihin | Adessiivi | tavarahissillä |
| Monikon adessiivi | tavarahisseillä | Ablatiivi | tavarahissiltä |
| Monikon ablatiivi | tavarahisseiltä | Allatiivi | tavarahissille |
| Monikon allatiivi | tavarahisseille | Essiivi | tavarahissinä |
| Monikon essiivi | tavarahisseinä | Translatiivi | tavarahissiksi |
| Monikon translatiivi | tavarahisseiksi | Monikon instruktiivi | tavarahissein |
| Abessiivi | tavarahissittä | Monikon abessiivi | tavarahisseittä |
| Monikon akkusatiivi | tavarahissit |