Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.kielitiede
2.kielitiede

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (kielitiede) samanmerkityksinen, sellainen jolla on sama merkitys, samaa merkitsevä.

Taivutusmuodot

MonikkosamamerkityksisetMonikkosamamerkityksiseni
MonikkosamamerkityksisesiMonikkosamamerkityksisemme
MonikkosamamerkityksisenneMonikkosamamerkityksisensä
GenetiivisamamerkityksisenGenetiivisamamerkityksiseni
GenetiivisamamerkityksisesiGenetiivisamamerkityksisemme
GenetiivisamamerkityksisenneGenetiivisamamerkityksisensä
Monikon genetiivisamamerkityksistenMonikon genetiivisamamerkityksisien
Monikon genetiivisamamerkityksisteniMonikon genetiivisamamerkityksisieni
Monikon genetiivisamamerkityksistesiMonikon genetiivisamamerkityksisiesi
Monikon genetiivisamamerkityksistemmeMonikon genetiivisamamerkityksisiemme
Monikon genetiivisamamerkityksistenneMonikon genetiivisamamerkityksisienne
Monikon genetiivisamamerkityksistensäMonikon genetiivisamamerkityksisiensä
PartitiivisamamerkityksistäPartitiivisamamerkityksistäni
PartitiivisamamerkityksistäsiPartitiivisamamerkityksistämme
PartitiivisamamerkityksistännePartitiivisamamerkityksistään
PartitiivisamamerkityksistänsäMonikon partitiivisamamerkityksisiä
Monikon partitiivisamamerkityksisiäniMonikon partitiivisamamerkityksisiäsi
Monikon partitiivisamamerkityksisiämmeMonikon partitiivisamamerkityksisiänne
Monikon partitiivisamamerkityksisiäänMonikon partitiivisamamerkityksisiänsä
InessiivisamamerkityksisessäInessiivisamamerkityksisessäni
InessiivisamamerkityksisessäsiInessiivisamamerkityksisessämme
InessiivisamamerkityksisessänneInessiivisamamerkityksisessään
InessiivisamamerkityksisessänsäMonikon inessiivisamamerkityksisissä
Monikon inessiivisamamerkityksisissäniMonikon inessiivisamamerkityksisissäsi
Monikon inessiivisamamerkityksisissämmeMonikon inessiivisamamerkityksisissänne
Monikon inessiivisamamerkityksisissäänMonikon inessiivisamamerkityksisissänsä
ElatiivisamamerkityksisestäElatiivisamamerkityksisestäni
ElatiivisamamerkityksisestäsiElatiivisamamerkityksisestämme
ElatiivisamamerkityksisestänneElatiivisamamerkityksisestään
ElatiivisamamerkityksisestänsäMonikon elatiivisamamerkityksisistä
Monikon elatiivisamamerkityksisistäniMonikon elatiivisamamerkityksisistäsi
Monikon elatiivisamamerkityksisistämmeMonikon elatiivisamamerkityksisistänne
Monikon elatiivisamamerkityksisistäänMonikon elatiivisamamerkityksisistänsä
IllatiivisamamerkityksiseenIllatiivisamamerkityksiseeni
IllatiivisamamerkityksiseesiIllatiivisamamerkityksiseemme
IllatiivisamamerkityksiseenneIllatiivisamamerkityksiseensä
Monikon illatiivisamamerkityksisiinMonikon illatiivisamamerkityksisiini
Monikon illatiivisamamerkityksisiisiMonikon illatiivisamamerkityksisiimme
Monikon illatiivisamamerkityksisiinneMonikon illatiivisamamerkityksisiinsä
AdessiivisamamerkityksiselläAdessiivisamamerkityksiselläni
AdessiivisamamerkityksiselläsiAdessiivisamamerkityksisellämme
AdessiivisamamerkityksisellänneAdessiivisamamerkityksisellään
AdessiivisamamerkityksisellänsäMonikon adessiivisamamerkityksisillä
Monikon adessiivisamamerkityksisilläniMonikon adessiivisamamerkityksisilläsi
Monikon adessiivisamamerkityksisillämmeMonikon adessiivisamamerkityksisillänne
Monikon adessiivisamamerkityksisilläänMonikon adessiivisamamerkityksisillänsä
AblatiivisamamerkityksiseltäAblatiivisamamerkityksiseltäni
AblatiivisamamerkityksiseltäsiAblatiivisamamerkityksiseltämme
AblatiivisamamerkityksiseltänneAblatiivisamamerkityksiseltään
AblatiivisamamerkityksiseltänsäMonikon ablatiivisamamerkityksisiltä
Monikon ablatiivisamamerkityksisiltäniMonikon ablatiivisamamerkityksisiltäsi
Monikon ablatiivisamamerkityksisiltämmeMonikon ablatiivisamamerkityksisiltänne
Monikon ablatiivisamamerkityksisiltäänMonikon ablatiivisamamerkityksisiltänsä
AllatiivisamamerkityksiselleAllatiivisamamerkityksiselleni
AllatiivisamamerkityksisellesiAllatiivisamamerkityksisellemme
AllatiivisamamerkityksisellenneAllatiivisamamerkityksiselleen
AllatiivisamamerkityksisellensäMonikon allatiivisamamerkityksisille
Monikon allatiivisamamerkityksisilleniMonikon allatiivisamamerkityksisillesi
Monikon allatiivisamamerkityksisillemmeMonikon allatiivisamamerkityksisillenne
Monikon allatiivisamamerkityksisilleenMonikon allatiivisamamerkityksisillensä
EssiivisamamerkityksisenäEssiivisamamerkityksisenäni
EssiivisamamerkityksisenäsiEssiivisamamerkityksisenämme
EssiivisamamerkityksisenänneEssiivisamamerkityksisenään
EssiivisamamerkityksisenänsäMonikon essiivisamamerkityksisinä
Monikon essiivisamamerkityksisinäniMonikon essiivisamamerkityksisinäsi
Monikon essiivisamamerkityksisinämmeMonikon essiivisamamerkityksisinänne
Monikon essiivisamamerkityksisinäänMonikon essiivisamamerkityksisinänsä
TranslatiivisamamerkityksiseksiTranslatiivisamamerkityksisekseni
TranslatiivisamamerkityksiseksesiTranslatiivisamamerkityksiseksemme
TranslatiivisamamerkityksiseksenneTranslatiivisamamerkityksisekseen
TranslatiivisamamerkityksiseksensäMonikon translatiivisamamerkityksisiksi
Monikon translatiivisamamerkityksisikseniMonikon translatiivisamamerkityksisiksesi
Monikon translatiivisamamerkityksisiksemmeMonikon translatiivisamamerkityksisiksenne
Monikon translatiivisamamerkityksisikseenMonikon translatiivisamamerkityksisiksensä
Monikon instruktiivisamamerkityksisinAbessiivisamamerkityksisettä
AbessiivisamamerkityksisettäniAbessiivisamamerkityksisettäsi
AbessiivisamamerkityksisettämmeAbessiivisamamerkityksisettänne
AbessiivisamamerkityksisettäänAbessiivisamamerkityksisettänsä
Monikon abessiivisamamerkityksisittäMonikon abessiivisamamerkityksisittäni
Monikon abessiivisamamerkityksisittäsiMonikon abessiivisamamerkityksisittämme
Monikon abessiivisamamerkityksisittänneMonikon abessiivisamamerkityksisittään
Monikon abessiivisamamerkityksisittänsäMonikon komitatiivisamamerkityksisine
Monikon komitatiivisamamerkityksisineniMonikon komitatiivisamamerkityksisinesi
Monikon komitatiivisamamerkityksisinemmeMonikon komitatiivisamamerkityksisinenne
Monikon komitatiivisamamerkityksisineenMonikon komitatiivisamamerkityksisinensä
Monikon akkusatiivisamamerkityksisetMonikon akkusatiivisamamerkityksiseni
Monikon akkusatiivisamamerkityksisesiMonikon akkusatiivisamamerkityksisemme
Monikon akkusatiivisamamerkityksisenneMonikon akkusatiivisamamerkityksisensä
AkkusatiivisamamerkityksiseniAkkusatiivisamamerkityksisesi
AkkusatiivisamamerkityksisemmeAkkusatiivisamamerkityksisenne
Akkusatiivisamamerkityksisensä