| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Monikko | avuliaat | Monikko | avuliaani |
| Monikko | avuliaasi | Monikko | avuliaamme |
| Monikko | avuliaanne | Monikko | avuliaansa |
| Genetiivi | avuliaan | Genetiivi | avuliaani |
| Genetiivi | avuliaasi | Genetiivi | avuliaamme |
| Genetiivi | avuliaanne | Genetiivi | avuliaansa |
| Monikon genetiivi | avuliaiden | Monikon genetiivi | avuliaitten |
| Monikon genetiivi | avuliaideni | Monikon genetiivi | avuliaitteni |
| Monikon genetiivi | avuliaidesi | Monikon genetiivi | avuliaittesi |
| Monikon genetiivi | avuliaidemme | Monikon genetiivi | avuliaittemme |
| Monikon genetiivi | avuliaidenne | Monikon genetiivi | avuliaittenne |
| Monikon genetiivi | avuliaidensa | Monikon genetiivi | avuliaittensa |
| Partitiivi | avuliasta | Partitiivi | avuliastani |
| Partitiivi | avuliastasi | Partitiivi | avuliastamme |
| Partitiivi | avuliastanne | Partitiivi | avuliastaan |
| Partitiivi | avuliastansa | Monikon partitiivi | avuliaita |
| Monikon partitiivi | avuliaitani | Monikon partitiivi | avuliaitasi |
| Monikon partitiivi | avuliaitamme | Monikon partitiivi | avuliaitanne |
| Monikon partitiivi | avuliaitaan | Monikon partitiivi | avuliaitansa |
| Inessiivi | avuliaassa | Inessiivi | avuliaassani |
| Inessiivi | avuliaassasi | Inessiivi | avuliaassamme |
| Inessiivi | avuliaassanne | Inessiivi | avuliaassaan |
| Inessiivi | avuliaassansa | Monikon inessiivi | avuliaissa |
| Monikon inessiivi | avuliaissani | Monikon inessiivi | avuliaissasi |
| Monikon inessiivi | avuliaissamme | Monikon inessiivi | avuliaissanne |
| Monikon inessiivi | avuliaissaan | Monikon inessiivi | avuliaissansa |
| Elatiivi | avuliaasta | Elatiivi | avuliaastani |
| Elatiivi | avuliaastasi | Elatiivi | avuliaastamme |
| Elatiivi | avuliaastanne | Elatiivi | avuliaastaan |
| Elatiivi | avuliaastansa | Monikon elatiivi | avuliaista |
| Monikon elatiivi | avuliaistani | Monikon elatiivi | avuliaistasi |
| Monikon elatiivi | avuliaistamme | Monikon elatiivi | avuliaistanne |
| Monikon elatiivi | avuliaistaan | Monikon elatiivi | avuliaistansa |
| Illatiivi | avuliaaseen | Illatiivi | avuliaaseeni |
| Illatiivi | avuliaaseesi | Illatiivi | avuliaaseemme |
| Illatiivi | avuliaaseenne | Illatiivi | avuliaaseensa |
| Monikon illatiivi | avuliaisiin | Monikon illatiivi | avuliaisiini |
| Monikon illatiivi | avuliaisiisi | Monikon illatiivi | avuliaisiimme |
| Monikon illatiivi | avuliaisiinne | Monikon illatiivi | avuliaisiinsa |
| Adessiivi | avuliaalla | Adessiivi | avuliaallani |
| Adessiivi | avuliaallasi | Adessiivi | avuliaallamme |
| Adessiivi | avuliaallanne | Adessiivi | avuliaallaan |
| Adessiivi | avuliaallansa | Monikon adessiivi | avuliailla |
| Monikon adessiivi | avuliaillani | Monikon adessiivi | avuliaillasi |
| Monikon adessiivi | avuliaillamme | Monikon adessiivi | avuliaillanne |
| Monikon adessiivi | avuliaillaan | Monikon adessiivi | avuliaillansa |
| Ablatiivi | avuliaalta | Ablatiivi | avuliaaltani |
| Ablatiivi | avuliaaltasi | Ablatiivi | avuliaaltamme |
| Ablatiivi | avuliaaltanne | Ablatiivi | avuliaaltaan |
| Ablatiivi | avuliaaltansa | Monikon ablatiivi | avuliailta |
| Monikon ablatiivi | avuliailtani | Monikon ablatiivi | avuliailtasi |
| Monikon ablatiivi | avuliailtamme | Monikon ablatiivi | avuliailtanne |
| Monikon ablatiivi | avuliailtaan | Monikon ablatiivi | avuliailtansa |
| Allatiivi | avuliaalle | Allatiivi | avuliaalleni |
| Allatiivi | avuliaallesi | Allatiivi | avuliaallemme |
| Allatiivi | avuliaallenne | Allatiivi | avuliaalleen |
| Allatiivi | avuliaallensa | Monikon allatiivi | avuliaille |
| Monikon allatiivi | avuliailleni | Monikon allatiivi | avuliaillesi |
| Monikon allatiivi | avuliaillemme | Monikon allatiivi | avuliaillenne |
| Monikon allatiivi | avuliailleen | Monikon allatiivi | avuliaillensa |
| Essiivi | avuliaana | Essiivi | avuliaanani |
| Essiivi | avuliaanasi | Essiivi | avuliaanamme |
| Essiivi | avuliaananne | Essiivi | avuliaanaan |
| Essiivi | avuliaanansa | Monikon essiivi | avuliaina |
| Monikon essiivi | avuliainani | Monikon essiivi | avuliainasi |
| Monikon essiivi | avuliainamme | Monikon essiivi | avuliainanne |
| Monikon essiivi | avuliainaan | Monikon essiivi | avuliainansa |
| Translatiivi | avuliaaksi | Translatiivi | avuliaakseni |
| Translatiivi | avuliaaksesi | Translatiivi | avuliaaksemme |
| Translatiivi | avuliaaksenne | Translatiivi | avuliaakseen |
| Translatiivi | avuliaaksensa | Monikon translatiivi | avuliaiksi |
| Monikon translatiivi | avuliaikseni | Monikon translatiivi | avuliaiksesi |
| Monikon translatiivi | avuliaiksemme | Monikon translatiivi | avuliaiksenne |
| Monikon translatiivi | avuliaikseen | Monikon translatiivi | avuliaiksensa |
| Monikon instruktiivi | avuliain | Abessiivi | avuliaatta |
| Abessiivi | avuliaattani | Abessiivi | avuliaattasi |
| Abessiivi | avuliaattamme | Abessiivi | avuliaattanne |
| Abessiivi | avuliaattaan | Abessiivi | avuliaattansa |
| Monikon abessiivi | avuliaitta | Monikon abessiivi | avuliaittani |
| Monikon abessiivi | avuliaittasi | Monikon abessiivi | avuliaittamme |
| Monikon abessiivi | avuliaittanne | Monikon abessiivi | avuliaittaan |
| Monikon abessiivi | avuliaittansa | Monikon komitatiivi | avuliaine |
| Monikon komitatiivi | avuliaineni | Monikon komitatiivi | avuliainesi |
| Monikon komitatiivi | avuliainemme | Monikon komitatiivi | avuliainenne |
| Monikon komitatiivi | avuliaineen | Monikon komitatiivi | avuliainensa |
| Komparatiivi | avuliaampi | Superlatiivi | avuliain |
| Monikon akkusatiivi | avuliaat | Monikon akkusatiivi | avuliaani |
| Monikon akkusatiivi | avuliaasi | Monikon akkusatiivi | avuliaamme |
| Monikon akkusatiivi | avuliaanne | Monikon akkusatiivi | avuliaansa |
| Akkusatiivi | avuliaani | Akkusatiivi | avuliaasi |
| Akkusatiivi | avuliaamme | Akkusatiivi | avuliaanne |
| Akkusatiivi | avuliaansa |