| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | aaltoiset | Monikko | aaltoiseni |
| Monikko | aaltoisesi | Monikko | aaltoisemme |
| Monikko | aaltoisenne | Monikko | aaltoisensa |
| Genetiivi | aaltoisen | Genetiivi | aaltoiseni |
| Genetiivi | aaltoisesi | Genetiivi | aaltoisemme |
| Genetiivi | aaltoisenne | Genetiivi | aaltoisensa |
| Monikon genetiivi | aaltoisten | Monikon genetiivi | aaltoisien |
| Monikon genetiivi | aaltoisteni | Monikon genetiivi | aaltoisieni |
| Monikon genetiivi | aaltoistesi | Monikon genetiivi | aaltoisiesi |
| Monikon genetiivi | aaltoistemme | Monikon genetiivi | aaltoisiemme |
| Monikon genetiivi | aaltoistenne | Monikon genetiivi | aaltoisienne |
| Monikon genetiivi | aaltoistensa | Monikon genetiivi | aaltoisiensa |
| Partitiivi | aaltoista | Partitiivi | aaltoistani |
| Partitiivi | aaltoistasi | Partitiivi | aaltoistamme |
| Partitiivi | aaltoistanne | Partitiivi | aaltoistaan |
| Partitiivi | aaltoistansa | Monikon partitiivi | aaltoisia |
| Monikon partitiivi | aaltoisiani | Monikon partitiivi | aaltoisiasi |
| Monikon partitiivi | aaltoisiamme | Monikon partitiivi | aaltoisianne |
| Monikon partitiivi | aaltoisiaan | Monikon partitiivi | aaltoisiansa |
| Inessiivi | aaltoisessa | Inessiivi | aaltoisessani |
| Inessiivi | aaltoisessasi | Inessiivi | aaltoisessamme |
| Inessiivi | aaltoisessanne | Inessiivi | aaltoisessaan |
| Inessiivi | aaltoisessansa | Monikon inessiivi | aaltoisissa |
| Monikon inessiivi | aaltoisissani | Monikon inessiivi | aaltoisissasi |
| Monikon inessiivi | aaltoisissamme | Monikon inessiivi | aaltoisissanne |
| Monikon inessiivi | aaltoisissaan | Monikon inessiivi | aaltoisissansa |
| Elatiivi | aaltoisesta | Elatiivi | aaltoisestani |
| Elatiivi | aaltoisestasi | Elatiivi | aaltoisestamme |
| Elatiivi | aaltoisestanne | Elatiivi | aaltoisestaan |
| Elatiivi | aaltoisestansa | Monikon elatiivi | aaltoisista |
| Monikon elatiivi | aaltoisistani | Monikon elatiivi | aaltoisistasi |
| Monikon elatiivi | aaltoisistamme | Monikon elatiivi | aaltoisistanne |
| Monikon elatiivi | aaltoisistaan | Monikon elatiivi | aaltoisistansa |
| Illatiivi | aaltoiseen | Illatiivi | aaltoiseeni |
| Illatiivi | aaltoiseesi | Illatiivi | aaltoiseemme |
| Illatiivi | aaltoiseenne | Illatiivi | aaltoiseensa |
| Monikon illatiivi | aaltoisiin | Monikon illatiivi | aaltoisiini |
| Monikon illatiivi | aaltoisiisi | Monikon illatiivi | aaltoisiimme |
| Monikon illatiivi | aaltoisiinne | Monikon illatiivi | aaltoisiinsa |
| Adessiivi | aaltoisella | Adessiivi | aaltoisellani |
| Adessiivi | aaltoisellasi | Adessiivi | aaltoisellamme |
| Adessiivi | aaltoisellanne | Adessiivi | aaltoisellaan |
| Adessiivi | aaltoisellansa | Monikon adessiivi | aaltoisilla |
| Monikon adessiivi | aaltoisillani | Monikon adessiivi | aaltoisillasi |
| Monikon adessiivi | aaltoisillamme | Monikon adessiivi | aaltoisillanne |
| Monikon adessiivi | aaltoisillaan | Monikon adessiivi | aaltoisillansa |
| Ablatiivi | aaltoiselta | Ablatiivi | aaltoiseltani |
| Ablatiivi | aaltoiseltasi | Ablatiivi | aaltoiseltamme |
| Ablatiivi | aaltoiseltanne | Ablatiivi | aaltoiseltaan |
| Ablatiivi | aaltoiseltansa | Monikon ablatiivi | aaltoisilta |
| Monikon ablatiivi | aaltoisiltani | Monikon ablatiivi | aaltoisiltasi |
| Monikon ablatiivi | aaltoisiltamme | Monikon ablatiivi | aaltoisiltanne |
| Monikon ablatiivi | aaltoisiltaan | Monikon ablatiivi | aaltoisiltansa |
| Allatiivi | aaltoiselle | Allatiivi | aaltoiselleni |
| Allatiivi | aaltoisellesi | Allatiivi | aaltoisellemme |
| Allatiivi | aaltoisellenne | Allatiivi | aaltoiselleen |
| Allatiivi | aaltoisellensa | Monikon allatiivi | aaltoisille |
| Monikon allatiivi | aaltoisilleni | Monikon allatiivi | aaltoisillesi |
| Monikon allatiivi | aaltoisillemme | Monikon allatiivi | aaltoisillenne |
| Monikon allatiivi | aaltoisilleen | Monikon allatiivi | aaltoisillensa |
| Essiivi | aaltoisena | Essiivi | aaltoisenani |
| Essiivi | aaltoisenasi | Essiivi | aaltoisenamme |
| Essiivi | aaltoisenanne | Essiivi | aaltoisenaan |
| Essiivi | aaltoisenansa | Monikon essiivi | aaltoisina |
| Monikon essiivi | aaltoisinani | Monikon essiivi | aaltoisinasi |
| Monikon essiivi | aaltoisinamme | Monikon essiivi | aaltoisinanne |
| Monikon essiivi | aaltoisinaan | Monikon essiivi | aaltoisinansa |
| Translatiivi | aaltoiseksi | Translatiivi | aaltoisekseni |
| Translatiivi | aaltoiseksesi | Translatiivi | aaltoiseksemme |
| Translatiivi | aaltoiseksenne | Translatiivi | aaltoisekseen |
| Translatiivi | aaltoiseksensa | Monikon translatiivi | aaltoisiksi |
| Monikon translatiivi | aaltoisikseni | Monikon translatiivi | aaltoisiksesi |
| Monikon translatiivi | aaltoisiksemme | Monikon translatiivi | aaltoisiksenne |
| Monikon translatiivi | aaltoisikseen | Monikon translatiivi | aaltoisiksensa |
| Monikon instruktiivi | aaltoisin | Abessiivi | aaltoisetta |
| Abessiivi | aaltoisettani | Abessiivi | aaltoisettasi |
| Abessiivi | aaltoisettamme | Abessiivi | aaltoisettanne |
| Abessiivi | aaltoisettaan | Abessiivi | aaltoisettansa |
| Monikon abessiivi | aaltoisitta | Monikon abessiivi | aaltoisittani |
| Monikon abessiivi | aaltoisittasi | Monikon abessiivi | aaltoisittamme |
| Monikon abessiivi | aaltoisittanne | Monikon abessiivi | aaltoisittaan |
| Monikon abessiivi | aaltoisittansa | Monikon komitatiivi | aaltoisine |
| Monikon komitatiivi | aaltoisineni | Monikon komitatiivi | aaltoisinesi |
| Monikon komitatiivi | aaltoisinemme | Monikon komitatiivi | aaltoisinenne |
| Monikon komitatiivi | aaltoisineen | Monikon komitatiivi | aaltoisinensa |
| Komparatiivi | aaltoisempi | Superlatiivi | aaltoisin |
| Monikon akkusatiivi | aaltoiset | Monikon akkusatiivi | aaltoiseni |
| Monikon akkusatiivi | aaltoisesi | Monikon akkusatiivi | aaltoisemme |
| Monikon akkusatiivi | aaltoisenne | Monikon akkusatiivi | aaltoisensa |
| Akkusatiivi | aaltoiseni | Akkusatiivi | aaltoisesi |
| Akkusatiivi | aaltoisemme | Akkusatiivi | aaltoisenne |
| Akkusatiivi | aaltoisensa |