Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | tomuiset | Monikko | tomuiseni |
| Monikko | tomuisesi | Monikko | tomuisemme |
| Monikko | tomuisenne | Monikko | tomuisensa |
| Genetiivi | tomuisen | Genetiivi | tomuiseni |
| Genetiivi | tomuisesi | Genetiivi | tomuisemme |
| Genetiivi | tomuisenne | Genetiivi | tomuisensa |
| Monikon genetiivi | tomuisten | Monikon genetiivi | tomuisien |
| Monikon genetiivi | tomuisteni | Monikon genetiivi | tomuisieni |
| Monikon genetiivi | tomuistesi | Monikon genetiivi | tomuisiesi |
| Monikon genetiivi | tomuistemme | Monikon genetiivi | tomuisiemme |
| Monikon genetiivi | tomuistenne | Monikon genetiivi | tomuisienne |
| Monikon genetiivi | tomuistensa | Monikon genetiivi | tomuisiensa |
| Partitiivi | tomuista | Partitiivi | tomuistani |
| Partitiivi | tomuistasi | Partitiivi | tomuistamme |
| Partitiivi | tomuistanne | Partitiivi | tomuistaan |
| Partitiivi | tomuistansa | Monikon partitiivi | tomuisia |
| Monikon partitiivi | tomuisiani | Monikon partitiivi | tomuisiasi |
| Monikon partitiivi | tomuisiamme | Monikon partitiivi | tomuisianne |
| Monikon partitiivi | tomuisiaan | Monikon partitiivi | tomuisiansa |
| Inessiivi | tomuisessa | Inessiivi | tomuisessani |
| Inessiivi | tomuisessasi | Inessiivi | tomuisessamme |
| Inessiivi | tomuisessanne | Inessiivi | tomuisessaan |
| Inessiivi | tomuisessansa | Monikon inessiivi | tomuisissa |
| Monikon inessiivi | tomuisissani | Monikon inessiivi | tomuisissasi |
| Monikon inessiivi | tomuisissamme | Monikon inessiivi | tomuisissanne |
| Monikon inessiivi | tomuisissaan | Monikon inessiivi | tomuisissansa |
| Elatiivi | tomuisesta | Elatiivi | tomuisestani |
| Elatiivi | tomuisestasi | Elatiivi | tomuisestamme |
| Elatiivi | tomuisestanne | Elatiivi | tomuisestaan |
| Elatiivi | tomuisestansa | Monikon elatiivi | tomuisista |
| Monikon elatiivi | tomuisistani | Monikon elatiivi | tomuisistasi |
| Monikon elatiivi | tomuisistamme | Monikon elatiivi | tomuisistanne |
| Monikon elatiivi | tomuisistaan | Monikon elatiivi | tomuisistansa |
| Illatiivi | tomuiseen | Illatiivi | tomuiseeni |
| Illatiivi | tomuiseesi | Illatiivi | tomuiseemme |
| Illatiivi | tomuiseenne | Illatiivi | tomuiseensa |
| Monikon illatiivi | tomuisiin | Monikon illatiivi | tomuisiini |
| Monikon illatiivi | tomuisiisi | Monikon illatiivi | tomuisiimme |
| Monikon illatiivi | tomuisiinne | Monikon illatiivi | tomuisiinsa |
| Adessiivi | tomuisella | Adessiivi | tomuisellani |
| Adessiivi | tomuisellasi | Adessiivi | tomuisellamme |
| Adessiivi | tomuisellanne | Adessiivi | tomuisellaan |
| Adessiivi | tomuisellansa | Monikon adessiivi | tomuisilla |
| Monikon adessiivi | tomuisillani | Monikon adessiivi | tomuisillasi |
| Monikon adessiivi | tomuisillamme | Monikon adessiivi | tomuisillanne |
| Monikon adessiivi | tomuisillaan | Monikon adessiivi | tomuisillansa |
| Ablatiivi | tomuiselta | Ablatiivi | tomuiseltani |
| Ablatiivi | tomuiseltasi | Ablatiivi | tomuiseltamme |
| Ablatiivi | tomuiseltanne | Ablatiivi | tomuiseltaan |
| Ablatiivi | tomuiseltansa | Monikon ablatiivi | tomuisilta |
| Monikon ablatiivi | tomuisiltani | Monikon ablatiivi | tomuisiltasi |
| Monikon ablatiivi | tomuisiltamme | Monikon ablatiivi | tomuisiltanne |
| Monikon ablatiivi | tomuisiltaan | Monikon ablatiivi | tomuisiltansa |
| Allatiivi | tomuiselle | Allatiivi | tomuiselleni |
| Allatiivi | tomuisellesi | Allatiivi | tomuisellemme |
| Allatiivi | tomuisellenne | Allatiivi | tomuiselleen |
| Allatiivi | tomuisellensa | Monikon allatiivi | tomuisille |
| Monikon allatiivi | tomuisilleni | Monikon allatiivi | tomuisillesi |
| Monikon allatiivi | tomuisillemme | Monikon allatiivi | tomuisillenne |
| Monikon allatiivi | tomuisilleen | Monikon allatiivi | tomuisillensa |
| Essiivi | tomuisena | Essiivi | tomuisenani |
| Essiivi | tomuisenasi | Essiivi | tomuisenamme |
| Essiivi | tomuisenanne | Essiivi | tomuisenaan |
| Essiivi | tomuisenansa | Monikon essiivi | tomuisina |
| Monikon essiivi | tomuisinani | Monikon essiivi | tomuisinasi |
| Monikon essiivi | tomuisinamme | Monikon essiivi | tomuisinanne |
| Monikon essiivi | tomuisinaan | Monikon essiivi | tomuisinansa |
| Translatiivi | tomuiseksi | Translatiivi | tomuisekseni |
| Translatiivi | tomuiseksesi | Translatiivi | tomuiseksemme |
| Translatiivi | tomuiseksenne | Translatiivi | tomuisekseen |
| Translatiivi | tomuiseksensa | Monikon translatiivi | tomuisiksi |
| Monikon translatiivi | tomuisikseni | Monikon translatiivi | tomuisiksesi |
| Monikon translatiivi | tomuisiksemme | Monikon translatiivi | tomuisiksenne |
| Monikon translatiivi | tomuisikseen | Monikon translatiivi | tomuisiksensa |
| Monikon instruktiivi | tomuisin | Abessiivi | tomuisetta |
| Abessiivi | tomuisettani | Abessiivi | tomuisettasi |
| Abessiivi | tomuisettamme | Abessiivi | tomuisettanne |
| Abessiivi | tomuisettaan | Abessiivi | tomuisettansa |
| Monikon abessiivi | tomuisitta | Monikon abessiivi | tomuisittani |
| Monikon abessiivi | tomuisittasi | Monikon abessiivi | tomuisittamme |
| Monikon abessiivi | tomuisittanne | Monikon abessiivi | tomuisittaan |
| Monikon abessiivi | tomuisittansa | Monikon komitatiivi | tomuisine |
| Monikon komitatiivi | tomuisineni | Monikon komitatiivi | tomuisinesi |
| Monikon komitatiivi | tomuisinemme | Monikon komitatiivi | tomuisinenne |
| Monikon komitatiivi | tomuisineen | Monikon komitatiivi | tomuisinensa |
| Monikon akkusatiivi | tomuiset | Monikon akkusatiivi | tomuiseni |
| Monikon akkusatiivi | tomuisesi | Monikon akkusatiivi | tomuisemme |
| Monikon akkusatiivi | tomuisenne | Monikon akkusatiivi | tomuisensa |
| Akkusatiivi | tomuiseni | Akkusatiivi | tomuisesi |
| Akkusatiivi | tomuisemme | Akkusatiivi | tomuisenne |
| Akkusatiivi | tomuisensa |