Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS
Muut/tuntemattomat
3.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. innokas, halukas, hanakka

Taivutusmuodot

MonikkokärkkäätMonikkokärkkääni
MonikkokärkkääsiMonikkokärkkäämme
MonikkokärkkäänneMonikkokärkkäänsä
GenetiivikärkkäänGenetiivikärkkääni
GenetiivikärkkääsiGenetiivikärkkäämme
GenetiivikärkkäänneGenetiivikärkkäänsä
Monikon genetiivikärkkäidenMonikon genetiivikärkkäitten
Monikon genetiivikärkkäideniMonikon genetiivikärkkäitteni
Monikon genetiivikärkkäidesiMonikon genetiivikärkkäittesi
Monikon genetiivikärkkäidemmeMonikon genetiivikärkkäittemme
Monikon genetiivikärkkäidenneMonikon genetiivikärkkäittenne
Monikon genetiivikärkkäidensäMonikon genetiivikärkkäittensä
PartitiivikärkästäPartitiivikärkästäni
PartitiivikärkästäsiPartitiivikärkästämme
PartitiivikärkästännePartitiivikärkästään
PartitiivikärkästänsäMonikon partitiivikärkkäitä
Monikon partitiivikärkkäitäniMonikon partitiivikärkkäitäsi
Monikon partitiivikärkkäitämmeMonikon partitiivikärkkäitänne
Monikon partitiivikärkkäitäänMonikon partitiivikärkkäitänsä
InessiivikärkkäässäInessiivikärkkäässäni
InessiivikärkkäässäsiInessiivikärkkäässämme
InessiivikärkkäässänneInessiivikärkkäässään
InessiivikärkkäässänsäMonikon inessiivikärkkäissä
Monikon inessiivikärkkäissäniMonikon inessiivikärkkäissäsi
Monikon inessiivikärkkäissämmeMonikon inessiivikärkkäissänne
Monikon inessiivikärkkäissäänMonikon inessiivikärkkäissänsä
ElatiivikärkkäästäElatiivikärkkäästäni
ElatiivikärkkäästäsiElatiivikärkkäästämme
ElatiivikärkkäästänneElatiivikärkkäästään
ElatiivikärkkäästänsäMonikon elatiivikärkkäistä
Monikon elatiivikärkkäistäniMonikon elatiivikärkkäistäsi
Monikon elatiivikärkkäistämmeMonikon elatiivikärkkäistänne
Monikon elatiivikärkkäistäänMonikon elatiivikärkkäistänsä
IllatiivikärkkääseenIllatiivikärkkääseeni
IllatiivikärkkääseesiIllatiivikärkkääseemme
IllatiivikärkkääseenneIllatiivikärkkääseensä
Monikon illatiivikärkkäisiinMonikon illatiivikärkkäisiini
Monikon illatiivikärkkäisiisiMonikon illatiivikärkkäisiimme
Monikon illatiivikärkkäisiinneMonikon illatiivikärkkäisiinsä
AdessiivikärkkäälläAdessiivikärkkäälläni
AdessiivikärkkäälläsiAdessiivikärkkäällämme
AdessiivikärkkäällänneAdessiivikärkkäällään
AdessiivikärkkäällänsäMonikon adessiivikärkkäillä
Monikon adessiivikärkkäilläniMonikon adessiivikärkkäilläsi
Monikon adessiivikärkkäillämmeMonikon adessiivikärkkäillänne
Monikon adessiivikärkkäilläänMonikon adessiivikärkkäillänsä
AblatiivikärkkäältäAblatiivikärkkäältäni
AblatiivikärkkäältäsiAblatiivikärkkäältämme
AblatiivikärkkäältänneAblatiivikärkkäältään
AblatiivikärkkäältänsäMonikon ablatiivikärkkäiltä
Monikon ablatiivikärkkäiltäniMonikon ablatiivikärkkäiltäsi
Monikon ablatiivikärkkäiltämmeMonikon ablatiivikärkkäiltänne
Monikon ablatiivikärkkäiltäänMonikon ablatiivikärkkäiltänsä
AllatiivikärkkäälleAllatiivikärkkäälleni
AllatiivikärkkäällesiAllatiivikärkkäällemme
AllatiivikärkkäällenneAllatiivikärkkäälleen
AllatiivikärkkäällensäMonikon allatiivikärkkäille
Monikon allatiivikärkkäilleniMonikon allatiivikärkkäillesi
Monikon allatiivikärkkäillemmeMonikon allatiivikärkkäillenne
Monikon allatiivikärkkäilleenMonikon allatiivikärkkäillensä
EssiivikärkkäänäEssiivikärkkäänäni
EssiivikärkkäänäsiEssiivikärkkäänämme
EssiivikärkkäänänneEssiivikärkkäänään
EssiivikärkkäänänsäMonikon essiivikärkkäinä
Monikon essiivikärkkäinäniMonikon essiivikärkkäinäsi
Monikon essiivikärkkäinämmeMonikon essiivikärkkäinänne
Monikon essiivikärkkäinäänMonikon essiivikärkkäinänsä
TranslatiivikärkkääksiTranslatiivikärkkääkseni
TranslatiivikärkkääksesiTranslatiivikärkkääksemme
TranslatiivikärkkääksenneTranslatiivikärkkääkseen
TranslatiivikärkkääksensäMonikon translatiivikärkkäiksi
Monikon translatiivikärkkäikseniMonikon translatiivikärkkäiksesi
Monikon translatiivikärkkäiksemmeMonikon translatiivikärkkäiksenne
Monikon translatiivikärkkäikseenMonikon translatiivikärkkäiksensä
Monikon instruktiivikärkkäinAbessiivikärkkäättä
AbessiivikärkkäättäniAbessiivikärkkäättäsi
AbessiivikärkkäättämmeAbessiivikärkkäättänne
AbessiivikärkkäättäänAbessiivikärkkäättänsä
Monikon abessiivikärkkäittäMonikon abessiivikärkkäittäni
Monikon abessiivikärkkäittäsiMonikon abessiivikärkkäittämme
Monikon abessiivikärkkäittänneMonikon abessiivikärkkäittään
Monikon abessiivikärkkäittänsäMonikon komitatiivikärkkäine
Monikon komitatiivikärkkäineniMonikon komitatiivikärkkäinesi
Monikon komitatiivikärkkäinemmeMonikon komitatiivikärkkäinenne
Monikon komitatiivikärkkäineenMonikon komitatiivikärkkäinensä
KomparatiivikärkkäämpiSuperlatiivikärkkäin
Monikon akkusatiivikärkkäätMonikon akkusatiivikärkkääni
Monikon akkusatiivikärkkääsiMonikon akkusatiivikärkkäämme
Monikon akkusatiivikärkkäänneMonikon akkusatiivikärkkäänsä
AkkusatiivikärkkääniAkkusatiivikärkkääsi
AkkusatiivikärkkäämmeAkkusatiivikärkkäänne
Akkusatiivikärkkäänsä