| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | paviljongit | Genetiivi | paviljongin |
| Monikon genetiivi | paviljonkien | Partitiivi | paviljonkia |
| Monikon partitiivi | paviljonkeja | Inessiivi | paviljongissa |
| Monikon inessiivi | paviljongeissa | Elatiivi | paviljongista |
| Monikon elatiivi | paviljongeista | Illatiivi | paviljonkiin |
| Monikon illatiivi | paviljonkeihin | Adessiivi | paviljongilla |
| Monikon adessiivi | paviljongeilla | Ablatiivi | paviljongilta |
| Monikon ablatiivi | paviljongeilta | Allatiivi | paviljongille |
| Monikon allatiivi | paviljongeille | Essiivi | paviljonkina |
| Monikon essiivi | paviljonkeina | Translatiivi | paviljongiksi |
| Monikon translatiivi | paviljongeiksi | Monikon instruktiivi | paviljongein |
| Abessiivi | paviljongitta | Monikon abessiivi | paviljongeitta |
| Monikon akkusatiivi | paviljongit |