| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kumisen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kumiset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kumisee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kumisemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kumisette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kumisevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kumisin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kumisit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kumisi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kumisimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kumisitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kumisivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kumisisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kumisisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kumisisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kumisisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kumisisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kumisisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kumise | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kumiskoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kumiskaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kumiskaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kumiskoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kumissen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kumisset | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kumissee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kumissemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kumissette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kumissevat | | |