Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantiPalauan
espanjapalauano, palao
hollantiPalauer, Belauer, Palause, Belause
italiapalauano
portugalipalauano
ranskaPalaosien, Palaosienne, Palaois, Palaoise, Palauan, Bélauan
ruotsipalauisk, palauer
saksaPalauer, Palauerin
tanskapalauer
turkkiPalaulu
venäjäпалауанский (palauanski)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Palaulta peräisin oleva tai Palauhun liittyvä.

Substantiivi

  1. Pysyvästi Palaulla asuva henkilö.
  2. Palaun kansalainen.
  3. Syntyperältään palaulainen.

Taivutusmuodot

MonikkopalaulaisetMonikkopalaulaiseni
MonikkopalaulaisesiMonikkopalaulaisemme
MonikkopalaulaisenneMonikkopalaulaisensa
GenetiivipalaulaisenGenetiivipalaulaiseni
GenetiivipalaulaisesiGenetiivipalaulaisemme
GenetiivipalaulaisenneGenetiivipalaulaisensa
Monikon genetiivipalaulaistenMonikon genetiivipalaulaisien
Monikon genetiivipalaulaisteniMonikon genetiivipalaulaisieni
Monikon genetiivipalaulaistesiMonikon genetiivipalaulaisiesi
Monikon genetiivipalaulaistemmeMonikon genetiivipalaulaisiemme
Monikon genetiivipalaulaistenneMonikon genetiivipalaulaisienne
Monikon genetiivipalaulaistensaMonikon genetiivipalaulaisiensa
PartitiivipalaulaistaPartitiivipalaulaistani
PartitiivipalaulaistasiPartitiivipalaulaistamme
PartitiivipalaulaistannePartitiivipalaulaistaan
PartitiivipalaulaistansaMonikon partitiivipalaulaisia
Monikon partitiivipalaulaisianiMonikon partitiivipalaulaisiasi
Monikon partitiivipalaulaisiammeMonikon partitiivipalaulaisianne
Monikon partitiivipalaulaisiaanMonikon partitiivipalaulaisiansa
InessiivipalaulaisessaInessiivipalaulaisessani
InessiivipalaulaisessasiInessiivipalaulaisessamme
InessiivipalaulaisessanneInessiivipalaulaisessaan
InessiivipalaulaisessansaMonikon inessiivipalaulaisissa
Monikon inessiivipalaulaisissaniMonikon inessiivipalaulaisissasi
Monikon inessiivipalaulaisissammeMonikon inessiivipalaulaisissanne
Monikon inessiivipalaulaisissaanMonikon inessiivipalaulaisissansa
ElatiivipalaulaisestaElatiivipalaulaisestani
ElatiivipalaulaisestasiElatiivipalaulaisestamme
ElatiivipalaulaisestanneElatiivipalaulaisestaan
ElatiivipalaulaisestansaMonikon elatiivipalaulaisista
Monikon elatiivipalaulaisistaniMonikon elatiivipalaulaisistasi
Monikon elatiivipalaulaisistammeMonikon elatiivipalaulaisistanne
Monikon elatiivipalaulaisistaanMonikon elatiivipalaulaisistansa
IllatiivipalaulaiseenIllatiivipalaulaiseeni
IllatiivipalaulaiseesiIllatiivipalaulaiseemme
IllatiivipalaulaiseenneIllatiivipalaulaiseensa
Monikon illatiivipalaulaisiinMonikon illatiivipalaulaisiini
Monikon illatiivipalaulaisiisiMonikon illatiivipalaulaisiimme
Monikon illatiivipalaulaisiinneMonikon illatiivipalaulaisiinsa
AdessiivipalaulaisellaAdessiivipalaulaisellani
AdessiivipalaulaisellasiAdessiivipalaulaisellamme
AdessiivipalaulaisellanneAdessiivipalaulaisellaan
AdessiivipalaulaisellansaMonikon adessiivipalaulaisilla
Monikon adessiivipalaulaisillaniMonikon adessiivipalaulaisillasi
Monikon adessiivipalaulaisillammeMonikon adessiivipalaulaisillanne
Monikon adessiivipalaulaisillaanMonikon adessiivipalaulaisillansa
AblatiivipalaulaiseltaAblatiivipalaulaiseltani
AblatiivipalaulaiseltasiAblatiivipalaulaiseltamme
AblatiivipalaulaiseltanneAblatiivipalaulaiseltaan
AblatiivipalaulaiseltansaMonikon ablatiivipalaulaisilta
Monikon ablatiivipalaulaisiltaniMonikon ablatiivipalaulaisiltasi
Monikon ablatiivipalaulaisiltammeMonikon ablatiivipalaulaisiltanne
Monikon ablatiivipalaulaisiltaanMonikon ablatiivipalaulaisiltansa
AllatiivipalaulaiselleAllatiivipalaulaiselleni
AllatiivipalaulaisellesiAllatiivipalaulaisellemme
AllatiivipalaulaisellenneAllatiivipalaulaiselleen
AllatiivipalaulaisellensaMonikon allatiivipalaulaisille
Monikon allatiivipalaulaisilleniMonikon allatiivipalaulaisillesi
Monikon allatiivipalaulaisillemmeMonikon allatiivipalaulaisillenne
Monikon allatiivipalaulaisilleenMonikon allatiivipalaulaisillensa
EssiivipalaulaisenaEssiivipalaulaisenani
EssiivipalaulaisenasiEssiivipalaulaisenamme
EssiivipalaulaisenanneEssiivipalaulaisenaan
EssiivipalaulaisenansaMonikon essiivipalaulaisina
Monikon essiivipalaulaisinaniMonikon essiivipalaulaisinasi
Monikon essiivipalaulaisinammeMonikon essiivipalaulaisinanne
Monikon essiivipalaulaisinaanMonikon essiivipalaulaisinansa
TranslatiivipalaulaiseksiTranslatiivipalaulaisekseni
TranslatiivipalaulaiseksesiTranslatiivipalaulaiseksemme
TranslatiivipalaulaiseksenneTranslatiivipalaulaisekseen
TranslatiivipalaulaiseksensaMonikon translatiivipalaulaisiksi
Monikon translatiivipalaulaisikseniMonikon translatiivipalaulaisiksesi
Monikon translatiivipalaulaisiksemmeMonikon translatiivipalaulaisiksenne
Monikon translatiivipalaulaisikseenMonikon translatiivipalaulaisiksensa
Monikon instruktiivipalaulaisinAbessiivipalaulaisetta
AbessiivipalaulaisettaniAbessiivipalaulaisettasi
AbessiivipalaulaisettammeAbessiivipalaulaisettanne
AbessiivipalaulaisettaanAbessiivipalaulaisettansa
Monikon abessiivipalaulaisittaMonikon abessiivipalaulaisittani
Monikon abessiivipalaulaisittasiMonikon abessiivipalaulaisittamme
Monikon abessiivipalaulaisittanneMonikon abessiivipalaulaisittaan
Monikon abessiivipalaulaisittansaMonikon komitatiivipalaulaisine
Monikon komitatiivipalaulaisineniMonikon komitatiivipalaulaisinesi
Monikon komitatiivipalaulaisinemmeMonikon komitatiivipalaulaisinenne
Monikon komitatiivipalaulaisineenMonikon komitatiivipalaulaisinensa
Monikon akkusatiivipalaulaisetMonikon akkusatiivipalaulaiseni
Monikon akkusatiivipalaulaisesiMonikon akkusatiivipalaulaisemme
Monikon akkusatiivipalaulaisenneMonikon akkusatiivipalaulaisensa
AkkusatiivipalaulaiseniAkkusatiivipalaulaisesi
AkkusatiivipalaulaisemmeAkkusatiivipalaulaisenne
Akkusatiivipalaulaisensa