Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Substantiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkokäskynalaisetMonikkokäskynalaiseni
MonikkokäskynalaisesiMonikkokäskynalaisemme
MonikkokäskynalaisenneMonikkokäskynalaisensa
GenetiivikäskynalaisenGenetiivikäskynalaiseni
GenetiivikäskynalaisesiGenetiivikäskynalaisemme
GenetiivikäskynalaisenneGenetiivikäskynalaisensa
Monikon genetiivikäskynalaistenMonikon genetiivikäskynalaisien
Monikon genetiivikäskynalaisteniMonikon genetiivikäskynalaisieni
Monikon genetiivikäskynalaistesiMonikon genetiivikäskynalaisiesi
Monikon genetiivikäskynalaistemmeMonikon genetiivikäskynalaisiemme
Monikon genetiivikäskynalaistenneMonikon genetiivikäskynalaisienne
Monikon genetiivikäskynalaistensaMonikon genetiivikäskynalaisiensa
PartitiivikäskynalaistaPartitiivikäskynalaistani
PartitiivikäskynalaistasiPartitiivikäskynalaistamme
PartitiivikäskynalaistannePartitiivikäskynalaistaan
PartitiivikäskynalaistansaMonikon partitiivikäskynalaisia
Monikon partitiivikäskynalaisianiMonikon partitiivikäskynalaisiasi
Monikon partitiivikäskynalaisiammeMonikon partitiivikäskynalaisianne
Monikon partitiivikäskynalaisiaanMonikon partitiivikäskynalaisiansa
InessiivikäskynalaisessaInessiivikäskynalaisessani
InessiivikäskynalaisessasiInessiivikäskynalaisessamme
InessiivikäskynalaisessanneInessiivikäskynalaisessaan
InessiivikäskynalaisessansaMonikon inessiivikäskynalaisissa
Monikon inessiivikäskynalaisissaniMonikon inessiivikäskynalaisissasi
Monikon inessiivikäskynalaisissammeMonikon inessiivikäskynalaisissanne
Monikon inessiivikäskynalaisissaanMonikon inessiivikäskynalaisissansa
ElatiivikäskynalaisestaElatiivikäskynalaisestani
ElatiivikäskynalaisestasiElatiivikäskynalaisestamme
ElatiivikäskynalaisestanneElatiivikäskynalaisestaan
ElatiivikäskynalaisestansaMonikon elatiivikäskynalaisista
Monikon elatiivikäskynalaisistaniMonikon elatiivikäskynalaisistasi
Monikon elatiivikäskynalaisistammeMonikon elatiivikäskynalaisistanne
Monikon elatiivikäskynalaisistaanMonikon elatiivikäskynalaisistansa
IllatiivikäskynalaiseenIllatiivikäskynalaiseeni
IllatiivikäskynalaiseesiIllatiivikäskynalaiseemme
IllatiivikäskynalaiseenneIllatiivikäskynalaiseensa
Monikon illatiivikäskynalaisiinMonikon illatiivikäskynalaisiini
Monikon illatiivikäskynalaisiisiMonikon illatiivikäskynalaisiimme
Monikon illatiivikäskynalaisiinneMonikon illatiivikäskynalaisiinsa
AdessiivikäskynalaisellaAdessiivikäskynalaisellani
AdessiivikäskynalaisellasiAdessiivikäskynalaisellamme
AdessiivikäskynalaisellanneAdessiivikäskynalaisellaan
AdessiivikäskynalaisellansaMonikon adessiivikäskynalaisilla
Monikon adessiivikäskynalaisillaniMonikon adessiivikäskynalaisillasi
Monikon adessiivikäskynalaisillammeMonikon adessiivikäskynalaisillanne
Monikon adessiivikäskynalaisillaanMonikon adessiivikäskynalaisillansa
AblatiivikäskynalaiseltaAblatiivikäskynalaiseltani
AblatiivikäskynalaiseltasiAblatiivikäskynalaiseltamme
AblatiivikäskynalaiseltanneAblatiivikäskynalaiseltaan
AblatiivikäskynalaiseltansaMonikon ablatiivikäskynalaisilta
Monikon ablatiivikäskynalaisiltaniMonikon ablatiivikäskynalaisiltasi
Monikon ablatiivikäskynalaisiltammeMonikon ablatiivikäskynalaisiltanne
Monikon ablatiivikäskynalaisiltaanMonikon ablatiivikäskynalaisiltansa
AllatiivikäskynalaiselleAllatiivikäskynalaiselleni
AllatiivikäskynalaisellesiAllatiivikäskynalaisellemme
AllatiivikäskynalaisellenneAllatiivikäskynalaiselleen
AllatiivikäskynalaisellensaMonikon allatiivikäskynalaisille
Monikon allatiivikäskynalaisilleniMonikon allatiivikäskynalaisillesi
Monikon allatiivikäskynalaisillemmeMonikon allatiivikäskynalaisillenne
Monikon allatiivikäskynalaisilleenMonikon allatiivikäskynalaisillensa
EssiivikäskynalaisenaEssiivikäskynalaisenani
EssiivikäskynalaisenasiEssiivikäskynalaisenamme
EssiivikäskynalaisenanneEssiivikäskynalaisenaan
EssiivikäskynalaisenansaMonikon essiivikäskynalaisina
Monikon essiivikäskynalaisinaniMonikon essiivikäskynalaisinasi
Monikon essiivikäskynalaisinammeMonikon essiivikäskynalaisinanne
Monikon essiivikäskynalaisinaanMonikon essiivikäskynalaisinansa
TranslatiivikäskynalaiseksiTranslatiivikäskynalaisekseni
TranslatiivikäskynalaiseksesiTranslatiivikäskynalaiseksemme
TranslatiivikäskynalaiseksenneTranslatiivikäskynalaisekseen
TranslatiivikäskynalaiseksensaMonikon translatiivikäskynalaisiksi
Monikon translatiivikäskynalaisikseniMonikon translatiivikäskynalaisiksesi
Monikon translatiivikäskynalaisiksemmeMonikon translatiivikäskynalaisiksenne
Monikon translatiivikäskynalaisikseenMonikon translatiivikäskynalaisiksensa
Monikon instruktiivikäskynalaisinAbessiivikäskynalaisetta
AbessiivikäskynalaisettaniAbessiivikäskynalaisettasi
AbessiivikäskynalaisettammeAbessiivikäskynalaisettanne
AbessiivikäskynalaisettaanAbessiivikäskynalaisettansa
Monikon abessiivikäskynalaisittaMonikon abessiivikäskynalaisittani
Monikon abessiivikäskynalaisittasiMonikon abessiivikäskynalaisittamme
Monikon abessiivikäskynalaisittanneMonikon abessiivikäskynalaisittaan
Monikon abessiivikäskynalaisittansaMonikon komitatiivikäskynalaisine
Monikon komitatiivikäskynalaisineniMonikon komitatiivikäskynalaisinesi
Monikon komitatiivikäskynalaisinemmeMonikon komitatiivikäskynalaisinenne
Monikon komitatiivikäskynalaisineenMonikon komitatiivikäskynalaisinensa
Monikon akkusatiivikäskynalaisetMonikon akkusatiivikäskynalaiseni
Monikon akkusatiivikäskynalaisesiMonikon akkusatiivikäskynalaisemme
Monikon akkusatiivikäskynalaisenneMonikon akkusatiivikäskynalaisensa
AkkusatiivikäskynalaiseniAkkusatiivikäskynalaisesi
AkkusatiivikäskynalaisemmeAkkusatiivikäskynalaisenne
Akkusatiivikäskynalaisensa