| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | hipaisut | Genetiivi | hipaisun |
| Monikon genetiivi | hipaisujen | Monikon genetiivi | hipaisuiden |
| Monikon genetiivi | hipaisuitten | Partitiivi | hipaisua |
| Monikon partitiivi | hipaisuja | Monikon partitiivi | hipaisuita |
| Inessiivi | hipaisussa | Monikon inessiivi | hipaisuissa |
| Elatiivi | hipaisusta | Monikon elatiivi | hipaisuista |
| Illatiivi | hipaisuun | Monikon illatiivi | hipaisuihin |
| Adessiivi | hipaisulla | Monikon adessiivi | hipaisuilla |
| Ablatiivi | hipaisulta | Monikon ablatiivi | hipaisuilta |
| Allatiivi | hipaisulle | Monikon allatiivi | hipaisuille |
| Essiivi | hipaisuna | Monikon essiivi | hipaisuina |
| Translatiivi | hipaisuksi | Monikon translatiivi | hipaisuiksi |
| Monikon instruktiivi | hipaisuin | Abessiivi | hipaisutta |
| Monikon abessiivi | hipaisuitta | Monikon akkusatiivi | hipaisut |