| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | dodo {m} | |
| 2. | coucher {m} | |
| Monikko | nukkumaanmenot | Genetiivi | nukkumaanmenon |
| Monikon genetiivi | nukkumaanmenojen | Partitiivi | nukkumaanmenoa |
| Monikon partitiivi | nukkumaanmenoja | Inessiivi | nukkumaanmenossa |
| Monikon inessiivi | nukkumaanmenoissa | Elatiivi | nukkumaanmenosta |
| Monikon elatiivi | nukkumaanmenoista | Illatiivi | nukkumaanmenoon |
| Monikon illatiivi | nukkumaanmenoihin | Adessiivi | nukkumaanmenolla |
| Monikon adessiivi | nukkumaanmenoilla | Ablatiivi | nukkumaanmenolta |
| Monikon ablatiivi | nukkumaanmenoilta | Allatiivi | nukkumaanmenolle |
| Monikon allatiivi | nukkumaanmenoille | Essiivi | nukkumaanmenona |
| Monikon essiivi | nukkumaanmenoina | Translatiivi | nukkumaanmenoksi |
| Monikon translatiivi | nukkumaanmenoiksi | Monikon instruktiivi | nukkumaanmenoin |
| Abessiivi | nukkumaanmenotta | Monikon abessiivi | nukkumaanmenoitta |
| Monikon akkusatiivi | nukkumaanmenot |