| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | arkikielessä | ||
| Monikko | aikamoiset | Monikko | aikamoiseni |
| Monikko | aikamoisesi | Monikko | aikamoisemme |
| Monikko | aikamoisenne | Monikko | aikamoisensa |
| Genetiivi | aikamoisen | Genetiivi | aikamoiseni |
| Genetiivi | aikamoisesi | Genetiivi | aikamoisemme |
| Genetiivi | aikamoisenne | Genetiivi | aikamoisensa |
| Monikon genetiivi | aikamoisten | Monikon genetiivi | aikamoisien |
| Monikon genetiivi | aikamoisteni | Monikon genetiivi | aikamoisieni |
| Monikon genetiivi | aikamoistesi | Monikon genetiivi | aikamoisiesi |
| Monikon genetiivi | aikamoistemme | Monikon genetiivi | aikamoisiemme |
| Monikon genetiivi | aikamoistenne | Monikon genetiivi | aikamoisienne |
| Monikon genetiivi | aikamoistensa | Monikon genetiivi | aikamoisiensa |
| Partitiivi | aikamoista | Partitiivi | aikamoistani |
| Partitiivi | aikamoistasi | Partitiivi | aikamoistamme |
| Partitiivi | aikamoistanne | Partitiivi | aikamoistaan |
| Partitiivi | aikamoistansa | Monikon partitiivi | aikamoisia |
| Monikon partitiivi | aikamoisiani | Monikon partitiivi | aikamoisiasi |
| Monikon partitiivi | aikamoisiamme | Monikon partitiivi | aikamoisianne |
| Monikon partitiivi | aikamoisiaan | Monikon partitiivi | aikamoisiansa |
| Inessiivi | aikamoisessa | Inessiivi | aikamoisessani |
| Inessiivi | aikamoisessasi | Inessiivi | aikamoisessamme |
| Inessiivi | aikamoisessanne | Inessiivi | aikamoisessaan |
| Inessiivi | aikamoisessansa | Monikon inessiivi | aikamoisissa |
| Monikon inessiivi | aikamoisissani | Monikon inessiivi | aikamoisissasi |
| Monikon inessiivi | aikamoisissamme | Monikon inessiivi | aikamoisissanne |
| Monikon inessiivi | aikamoisissaan | Monikon inessiivi | aikamoisissansa |
| Elatiivi | aikamoisesta | Elatiivi | aikamoisestani |
| Elatiivi | aikamoisestasi | Elatiivi | aikamoisestamme |
| Elatiivi | aikamoisestanne | Elatiivi | aikamoisestaan |
| Elatiivi | aikamoisestansa | Monikon elatiivi | aikamoisista |
| Monikon elatiivi | aikamoisistani | Monikon elatiivi | aikamoisistasi |
| Monikon elatiivi | aikamoisistamme | Monikon elatiivi | aikamoisistanne |
| Monikon elatiivi | aikamoisistaan | Monikon elatiivi | aikamoisistansa |
| Illatiivi | aikamoiseen | Illatiivi | aikamoiseeni |
| Illatiivi | aikamoiseesi | Illatiivi | aikamoiseemme |
| Illatiivi | aikamoiseenne | Illatiivi | aikamoiseensa |
| Monikon illatiivi | aikamoisiin | Monikon illatiivi | aikamoisiini |
| Monikon illatiivi | aikamoisiisi | Monikon illatiivi | aikamoisiimme |
| Monikon illatiivi | aikamoisiinne | Monikon illatiivi | aikamoisiinsa |
| Adessiivi | aikamoisella | Adessiivi | aikamoisellani |
| Adessiivi | aikamoisellasi | Adessiivi | aikamoisellamme |
| Adessiivi | aikamoisellanne | Adessiivi | aikamoisellaan |
| Adessiivi | aikamoisellansa | Monikon adessiivi | aikamoisilla |
| Monikon adessiivi | aikamoisillani | Monikon adessiivi | aikamoisillasi |
| Monikon adessiivi | aikamoisillamme | Monikon adessiivi | aikamoisillanne |
| Monikon adessiivi | aikamoisillaan | Monikon adessiivi | aikamoisillansa |
| Ablatiivi | aikamoiselta | Ablatiivi | aikamoiseltani |
| Ablatiivi | aikamoiseltasi | Ablatiivi | aikamoiseltamme |
| Ablatiivi | aikamoiseltanne | Ablatiivi | aikamoiseltaan |
| Ablatiivi | aikamoiseltansa | Monikon ablatiivi | aikamoisilta |
| Monikon ablatiivi | aikamoisiltani | Monikon ablatiivi | aikamoisiltasi |
| Monikon ablatiivi | aikamoisiltamme | Monikon ablatiivi | aikamoisiltanne |
| Monikon ablatiivi | aikamoisiltaan | Monikon ablatiivi | aikamoisiltansa |
| Allatiivi | aikamoiselle | Allatiivi | aikamoiselleni |
| Allatiivi | aikamoisellesi | Allatiivi | aikamoisellemme |
| Allatiivi | aikamoisellenne | Allatiivi | aikamoiselleen |
| Allatiivi | aikamoisellensa | Monikon allatiivi | aikamoisille |
| Monikon allatiivi | aikamoisilleni | Monikon allatiivi | aikamoisillesi |
| Monikon allatiivi | aikamoisillemme | Monikon allatiivi | aikamoisillenne |
| Monikon allatiivi | aikamoisilleen | Monikon allatiivi | aikamoisillensa |
| Essiivi | aikamoisena | Essiivi | aikamoisenani |
| Essiivi | aikamoisenasi | Essiivi | aikamoisenamme |
| Essiivi | aikamoisenanne | Essiivi | aikamoisenaan |
| Essiivi | aikamoisenansa | Monikon essiivi | aikamoisina |
| Monikon essiivi | aikamoisinani | Monikon essiivi | aikamoisinasi |
| Monikon essiivi | aikamoisinamme | Monikon essiivi | aikamoisinanne |
| Monikon essiivi | aikamoisinaan | Monikon essiivi | aikamoisinansa |
| Translatiivi | aikamoiseksi | Translatiivi | aikamoisekseni |
| Translatiivi | aikamoiseksesi | Translatiivi | aikamoiseksemme |
| Translatiivi | aikamoiseksenne | Translatiivi | aikamoisekseen |
| Translatiivi | aikamoiseksensa | Monikon translatiivi | aikamoisiksi |
| Monikon translatiivi | aikamoisikseni | Monikon translatiivi | aikamoisiksesi |
| Monikon translatiivi | aikamoisiksemme | Monikon translatiivi | aikamoisiksenne |
| Monikon translatiivi | aikamoisikseen | Monikon translatiivi | aikamoisiksensa |
| Monikon instruktiivi | aikamoisin | Abessiivi | aikamoisetta |
| Abessiivi | aikamoisettani | Abessiivi | aikamoisettasi |
| Abessiivi | aikamoisettamme | Abessiivi | aikamoisettanne |
| Abessiivi | aikamoisettaan | Abessiivi | aikamoisettansa |
| Monikon abessiivi | aikamoisitta | Monikon abessiivi | aikamoisittani |
| Monikon abessiivi | aikamoisittasi | Monikon abessiivi | aikamoisittamme |
| Monikon abessiivi | aikamoisittanne | Monikon abessiivi | aikamoisittaan |
| Monikon abessiivi | aikamoisittansa | Monikon komitatiivi | aikamoisine |
| Monikon komitatiivi | aikamoisineni | Monikon komitatiivi | aikamoisinesi |
| Monikon komitatiivi | aikamoisinemme | Monikon komitatiivi | aikamoisinenne |
| Monikon komitatiivi | aikamoisineen | Monikon komitatiivi | aikamoisinensa |
| Monikon akkusatiivi | aikamoiset | Monikon akkusatiivi | aikamoiseni |
| Monikon akkusatiivi | aikamoisesi | Monikon akkusatiivi | aikamoisemme |
| Monikon akkusatiivi | aikamoisenne | Monikon akkusatiivi | aikamoisensa |
| Akkusatiivi | aikamoiseni | Akkusatiivi | aikamoisesi |
| Akkusatiivi | aikamoisemme | Akkusatiivi | aikamoisenne |
| Akkusatiivi | aikamoisensa |