| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | arkikielessä | ||
| 4. | |||
| 5. | |||
| 6. | |||
| 7. | vanhahtava | ||
| Monikko | sammuneet | Monikko | sammuneeni |
| Monikko | sammuneesi | Monikko | sammuneemme |
| Monikko | sammuneenne | Monikko | sammuneensa |
| Genetiivi | sammuneen | Genetiivi | sammuneeni |
| Genetiivi | sammuneesi | Genetiivi | sammuneemme |
| Genetiivi | sammuneenne | Genetiivi | sammuneensa |
| Monikon genetiivi | sammuneiden | Monikon genetiivi | sammuneitten |
| Monikon genetiivi | sammuneideni | Monikon genetiivi | sammuneitteni |
| Monikon genetiivi | sammuneidesi | Monikon genetiivi | sammuneittesi |
| Monikon genetiivi | sammuneidemme | Monikon genetiivi | sammuneittemme |
| Monikon genetiivi | sammuneidenne | Monikon genetiivi | sammuneittenne |
| Monikon genetiivi | sammuneidensa | Monikon genetiivi | sammuneittensa |
| Partitiivi | sammunutta | Partitiivi | sammunuttani |
| Partitiivi | sammunuttasi | Partitiivi | sammunuttamme |
| Partitiivi | sammunuttanne | Partitiivi | sammunuttaan |
| Partitiivi | sammunuttansa | Monikon partitiivi | sammuneita |
| Monikon partitiivi | sammuneitani | Monikon partitiivi | sammuneitasi |
| Monikon partitiivi | sammuneitamme | Monikon partitiivi | sammuneitanne |
| Monikon partitiivi | sammuneitaan | Monikon partitiivi | sammuneitansa |
| Inessiivi | sammuneessa | Inessiivi | sammuneessani |
| Inessiivi | sammuneessasi | Inessiivi | sammuneessamme |
| Inessiivi | sammuneessanne | Inessiivi | sammuneessaan |
| Inessiivi | sammuneessansa | Monikon inessiivi | sammuneissa |
| Monikon inessiivi | sammuneissani | Monikon inessiivi | sammuneissasi |
| Monikon inessiivi | sammuneissamme | Monikon inessiivi | sammuneissanne |
| Monikon inessiivi | sammuneissaan | Monikon inessiivi | sammuneissansa |
| Elatiivi | sammuneesta | Elatiivi | sammuneestani |
| Elatiivi | sammuneestasi | Elatiivi | sammuneestamme |
| Elatiivi | sammuneestanne | Elatiivi | sammuneestaan |
| Elatiivi | sammuneestansa | Monikon elatiivi | sammuneista |
| Monikon elatiivi | sammuneistani | Monikon elatiivi | sammuneistasi |
| Monikon elatiivi | sammuneistamme | Monikon elatiivi | sammuneistanne |
| Monikon elatiivi | sammuneistaan | Monikon elatiivi | sammuneistansa |
| Illatiivi | sammuneeseen | Illatiivi | sammuneeseeni |
| Illatiivi | sammuneeseesi | Illatiivi | sammuneeseemme |
| Illatiivi | sammuneeseenne | Illatiivi | sammuneeseensa |
| Monikon illatiivi | sammuneisiin | Monikon illatiivi | sammuneihin |
| Monikon illatiivi | sammuneisiini | Monikon illatiivi | sammuneihini |
| Monikon illatiivi | sammuneisiisi | Monikon illatiivi | sammuneihisi |
| Monikon illatiivi | sammuneisiimme | Monikon illatiivi | sammuneihimme |
| Monikon illatiivi | sammuneisiinne | Monikon illatiivi | sammuneihinne |
| Monikon illatiivi | sammuneisiinsa | Monikon illatiivi | sammuneihinsa |
| Adessiivi | sammuneella | Adessiivi | sammuneellani |
| Adessiivi | sammuneellasi | Adessiivi | sammuneellamme |
| Adessiivi | sammuneellanne | Adessiivi | sammuneellaan |
| Adessiivi | sammuneellansa | Monikon adessiivi | sammuneilla |
| Monikon adessiivi | sammuneillani | Monikon adessiivi | sammuneillasi |
| Monikon adessiivi | sammuneillamme | Monikon adessiivi | sammuneillanne |
| Monikon adessiivi | sammuneillaan | Monikon adessiivi | sammuneillansa |
| Ablatiivi | sammuneelta | Ablatiivi | sammuneeltani |
| Ablatiivi | sammuneeltasi | Ablatiivi | sammuneeltamme |
| Ablatiivi | sammuneeltanne | Ablatiivi | sammuneeltaan |
| Ablatiivi | sammuneeltansa | Monikon ablatiivi | sammuneilta |
| Monikon ablatiivi | sammuneiltani | Monikon ablatiivi | sammuneiltasi |
| Monikon ablatiivi | sammuneiltamme | Monikon ablatiivi | sammuneiltanne |
| Monikon ablatiivi | sammuneiltaan | Monikon ablatiivi | sammuneiltansa |
| Allatiivi | sammuneelle | Allatiivi | sammuneelleni |
| Allatiivi | sammuneellesi | Allatiivi | sammuneellemme |
| Allatiivi | sammuneellenne | Allatiivi | sammuneelleen |
| Allatiivi | sammuneellensa | Monikon allatiivi | sammuneille |
| Monikon allatiivi | sammuneilleni | Monikon allatiivi | sammuneillesi |
| Monikon allatiivi | sammuneillemme | Monikon allatiivi | sammuneillenne |
| Monikon allatiivi | sammuneilleen | Monikon allatiivi | sammuneillensa |
| Essiivi | sammuneena | Essiivi | sammuneenani |
| Essiivi | sammuneenasi | Essiivi | sammuneenamme |
| Essiivi | sammuneenanne | Essiivi | sammuneenaan |
| Essiivi | sammuneenansa | Monikon essiivi | sammuneina |
| Monikon essiivi | sammuneinani | Monikon essiivi | sammuneinasi |
| Monikon essiivi | sammuneinamme | Monikon essiivi | sammuneinanne |
| Monikon essiivi | sammuneinaan | Monikon essiivi | sammuneinansa |
| Translatiivi | sammuneeksi | Translatiivi | sammuneekseni |
| Translatiivi | sammuneeksesi | Translatiivi | sammuneeksemme |
| Translatiivi | sammuneeksenne | Translatiivi | sammuneekseen |
| Translatiivi | sammuneeksensa | Monikon translatiivi | sammuneiksi |
| Monikon translatiivi | sammuneikseni | Monikon translatiivi | sammuneiksesi |
| Monikon translatiivi | sammuneiksemme | Monikon translatiivi | sammuneiksenne |
| Monikon translatiivi | sammuneikseen | Monikon translatiivi | sammuneiksensa |
| Monikon instruktiivi | sammunein | Abessiivi | sammuneetta |
| Abessiivi | sammuneettani | Abessiivi | sammuneettasi |
| Abessiivi | sammuneettamme | Abessiivi | sammuneettanne |
| Abessiivi | sammuneettaan | Abessiivi | sammuneettansa |
| Monikon abessiivi | sammuneitta | Monikon abessiivi | sammuneittani |
| Monikon abessiivi | sammuneittasi | Monikon abessiivi | sammuneittamme |
| Monikon abessiivi | sammuneittanne | Monikon abessiivi | sammuneittaan |
| Monikon abessiivi | sammuneittansa | Monikon komitatiivi | sammuneine |
| Monikon komitatiivi | sammuneineni | Monikon komitatiivi | sammuneinesi |
| Monikon komitatiivi | sammuneinemme | Monikon komitatiivi | sammuneinenne |
| Monikon komitatiivi | sammuneineen | Monikon komitatiivi | sammuneinensa |
| Komparatiivi | sammuneempi | Superlatiivi | sammunein |
| Monikon akkusatiivi | sammuneet | Monikon akkusatiivi | sammuneeni |
| Monikon akkusatiivi | sammuneesi | Monikon akkusatiivi | sammuneemme |
| Monikon akkusatiivi | sammuneenne | Monikon akkusatiivi | sammuneensa |
| Akkusatiivi | sammuneeni | Akkusatiivi | sammuneesi |
| Akkusatiivi | sammuneemme | Akkusatiivi | sammuneenne |
| Akkusatiivi | sammuneensa |