| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | arkikielessä | ||
| 2. | slangi | ||
| 3. | slangi | ||
| 4. | slangi | ||
| 5. | |||
| Monikko | makeet | Monikko | makeeni |
| Monikko | makeesi | Monikko | makeemme |
| Monikko | makeenne | Monikko | makeensa |
| Genetiivi | makeen | Genetiivi | makeeni |
| Genetiivi | makeesi | Genetiivi | makeemme |
| Genetiivi | makeenne | Genetiivi | makeensa |
| Monikon genetiivi | makeiden | Monikon genetiivi | makeitten |
| Monikon genetiivi | makeideni | Monikon genetiivi | makeitteni |
| Monikon genetiivi | makeidesi | Monikon genetiivi | makeittesi |
| Monikon genetiivi | makeidemme | Monikon genetiivi | makeittemme |
| Monikon genetiivi | makeidenne | Monikon genetiivi | makeittenne |
| Monikon genetiivi | makeidensa | Monikon genetiivi | makeittensa |
| Partitiivi | makeeta | Partitiivi | makeetani |
| Partitiivi | makeetasi | Partitiivi | makeetamme |
| Partitiivi | makeetanne | Partitiivi | makeetaan |
| Partitiivi | makeetansa | Monikon partitiivi | makeita |
| Monikon partitiivi | makeitani | Monikon partitiivi | makeitasi |
| Monikon partitiivi | makeitamme | Monikon partitiivi | makeitanne |
| Monikon partitiivi | makeitaan | Monikon partitiivi | makeitansa |
| Inessiivi | makeessa | Inessiivi | makeessani |
| Inessiivi | makeessasi | Inessiivi | makeessamme |
| Inessiivi | makeessanne | Inessiivi | makeessaan |
| Inessiivi | makeessansa | Monikon inessiivi | makeissa |
| Monikon inessiivi | makeissani | Monikon inessiivi | makeissasi |
| Monikon inessiivi | makeissamme | Monikon inessiivi | makeissanne |
| Monikon inessiivi | makeissaan | Monikon inessiivi | makeissansa |
| Elatiivi | makeesta | Elatiivi | makeestani |
| Elatiivi | makeestasi | Elatiivi | makeestamme |
| Elatiivi | makeestanne | Elatiivi | makeestaan |
| Elatiivi | makeestansa | Monikon elatiivi | makeista |
| Monikon elatiivi | makeistani | Monikon elatiivi | makeistasi |
| Monikon elatiivi | makeistamme | Monikon elatiivi | makeistanne |
| Monikon elatiivi | makeistaan | Monikon elatiivi | makeistansa |
| Illatiivi | makeehen | Illatiivi | makeeseen |
| Illatiivi | makeeheni | Illatiivi | makeeseeni |
| Illatiivi | makeehesi | Illatiivi | makeeseesi |
| Illatiivi | makeehemme | Illatiivi | makeeseemme |
| Illatiivi | makeehenne | Illatiivi | makeeseenne |
| Illatiivi | makeehensa | Illatiivi | makeeseensa |
| Monikon illatiivi | makeihin | Monikon illatiivi | makeisiin |
| Monikon illatiivi | makeisiini | Monikon illatiivi | makeihini |
| Monikon illatiivi | makeisiisi | Monikon illatiivi | makeihisi |
| Monikon illatiivi | makeisiimme | Monikon illatiivi | makeihimme |
| Monikon illatiivi | makeisiinne | Monikon illatiivi | makeihinne |
| Monikon illatiivi | makeisiinsa | Monikon illatiivi | makeihinsa |
| Adessiivi | makeella | Adessiivi | makeellani |
| Adessiivi | makeellasi | Adessiivi | makeellamme |
| Adessiivi | makeellanne | Adessiivi | makeellaan |
| Adessiivi | makeellansa | Monikon adessiivi | makeilla |
| Monikon adessiivi | makeillani | Monikon adessiivi | makeillasi |
| Monikon adessiivi | makeillamme | Monikon adessiivi | makeillanne |
| Monikon adessiivi | makeillaan | Monikon adessiivi | makeillansa |
| Ablatiivi | makeelta | Ablatiivi | makeeltani |
| Ablatiivi | makeeltasi | Ablatiivi | makeeltamme |
| Ablatiivi | makeeltanne | Ablatiivi | makeeltaan |
| Ablatiivi | makeeltansa | Monikon ablatiivi | makeilta |
| Monikon ablatiivi | makeiltani | Monikon ablatiivi | makeiltasi |
| Monikon ablatiivi | makeiltamme | Monikon ablatiivi | makeiltanne |
| Monikon ablatiivi | makeiltaan | Monikon ablatiivi | makeiltansa |
| Allatiivi | makeelle | Allatiivi | makeelleni |
| Allatiivi | makeellesi | Allatiivi | makeellemme |
| Allatiivi | makeellenne | Allatiivi | makeelleen |
| Allatiivi | makeellensa | Monikon allatiivi | makeille |
| Monikon allatiivi | makeilleni | Monikon allatiivi | makeillesi |
| Monikon allatiivi | makeillemme | Monikon allatiivi | makeillenne |
| Monikon allatiivi | makeilleen | Monikon allatiivi | makeillensa |
| Essiivi | makeena | Essiivi | makeenani |
| Essiivi | makeenasi | Essiivi | makeenamme |
| Essiivi | makeenanne | Essiivi | makeenaan |
| Essiivi | makeenansa | Monikon essiivi | makeina |
| Monikon essiivi | makeinani | Monikon essiivi | makeinasi |
| Monikon essiivi | makeinamme | Monikon essiivi | makeinanne |
| Monikon essiivi | makeinaan | Monikon essiivi | makeinansa |
| Translatiivi | makeeksi | Translatiivi | makeekseni |
| Translatiivi | makeeksesi | Translatiivi | makeeksemme |
| Translatiivi | makeeksenne | Translatiivi | makeekseen |
| Translatiivi | makeeksensa | Monikon translatiivi | makeiksi |
| Monikon translatiivi | makeikseni | Monikon translatiivi | makeiksesi |
| Monikon translatiivi | makeiksemme | Monikon translatiivi | makeiksenne |
| Monikon translatiivi | makeikseen | Monikon translatiivi | makeiksensa |
| Monikon instruktiivi | makein | Abessiivi | makeetta |
| Abessiivi | makeettani | Abessiivi | makeettasi |
| Abessiivi | makeettamme | Abessiivi | makeettanne |
| Abessiivi | makeettaan | Abessiivi | makeettansa |
| Monikon abessiivi | makeitta | Monikon abessiivi | makeittani |
| Monikon abessiivi | makeittasi | Monikon abessiivi | makeittamme |
| Monikon abessiivi | makeittanne | Monikon abessiivi | makeittaan |
| Monikon abessiivi | makeittansa | Monikon komitatiivi | makeine |
| Monikon komitatiivi | makeineni | Monikon komitatiivi | makeinesi |
| Monikon komitatiivi | makeinemme | Monikon komitatiivi | makeinenne |
| Monikon komitatiivi | makeineen | Monikon komitatiivi | makeinensa |
| Komparatiivi | makeempi | Superlatiivi | makein |
| Monikon akkusatiivi | makeet | Monikon akkusatiivi | makeeni |
| Monikon akkusatiivi | makeesi | Monikon akkusatiivi | makeemme |
| Monikon akkusatiivi | makeenne | Monikon akkusatiivi | makeensa |
| Akkusatiivi | makeeni | Akkusatiivi | makeesi |
| Akkusatiivi | makeemme | Akkusatiivi | makeenne |
| Akkusatiivi | makeensa |