| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli, arkikielessä | ||
| 2. | puhekieli | ||
| 3. | |||
| Monikko | muksut | Genetiivi | muksun |
| Monikon genetiivi | muksujen | Partitiivi | muksua |
| Monikon partitiivi | muksuja | Inessiivi | muksussa |
| Monikon inessiivi | muksuissa | Elatiivi | muksusta |
| Monikon elatiivi | muksuista | Illatiivi | muksuun |
| Monikon illatiivi | muksuihin | Adessiivi | muksulla |
| Monikon adessiivi | muksuilla | Ablatiivi | muksulta |
| Monikon ablatiivi | muksuilta | Allatiivi | muksulle |
| Monikon allatiivi | muksuille | Essiivi | muksuna |
| Monikon essiivi | muksuina | Translatiivi | muksuksi |
| Monikon translatiivi | muksuiksi | Monikon instruktiivi | muksuin |
| Abessiivi | muksutta | Monikon abessiivi | muksuitta |
| Monikon akkusatiivi | muksut |