Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. pitkäveteinen, ikävystymistä aiheuttava

Taivutusmuodot

MonikkoikävystyttävätMonikkoikävystyttäväni
MonikkoikävystyttäväsiMonikkoikävystyttävämme
MonikkoikävystyttävänneMonikkoikävystyttävänsä
GenetiiviikävystyttävänGenetiiviikävystyttäväni
GenetiiviikävystyttäväsiGenetiiviikävystyttävämme
GenetiiviikävystyttävänneGenetiiviikävystyttävänsä
Monikon genetiiviikävystyttävienMonikon genetiiviikävystyttävieni
Monikon genetiiviikävystyttäviesiMonikon genetiiviikävystyttäviemme
Monikon genetiiviikävystyttävienneMonikon genetiiviikävystyttäviensä
PartitiiviikävystyttävääPartitiiviikävystyttävääni
PartitiiviikävystyttävääsiPartitiiviikävystyttäväämme
PartitiiviikävystyttäväännePartitiiviikävystyttäväänsä
Monikon partitiiviikävystyttäviäMonikon partitiiviikävystyttäviäni
Monikon partitiiviikävystyttäviäsiMonikon partitiiviikävystyttäviämme
Monikon partitiiviikävystyttäviänneMonikon partitiiviikävystyttäviään
Monikon partitiiviikävystyttäviänsäInessiiviikävystyttävässä
InessiiviikävystyttävässäniInessiiviikävystyttävässäsi
InessiiviikävystyttävässämmeInessiiviikävystyttävässänne
InessiiviikävystyttävässäänInessiiviikävystyttävässänsä
Monikon inessiiviikävystyttävissäMonikon inessiiviikävystyttävissäni
Monikon inessiiviikävystyttävissäsiMonikon inessiiviikävystyttävissämme
Monikon inessiiviikävystyttävissänneMonikon inessiiviikävystyttävissään
Monikon inessiiviikävystyttävissänsäElatiiviikävystyttävästä
ElatiiviikävystyttävästäniElatiiviikävystyttävästäsi
ElatiiviikävystyttävästämmeElatiiviikävystyttävästänne
ElatiiviikävystyttävästäänElatiiviikävystyttävästänsä
Monikon elatiiviikävystyttävistäMonikon elatiiviikävystyttävistäni
Monikon elatiiviikävystyttävistäsiMonikon elatiiviikävystyttävistämme
Monikon elatiiviikävystyttävistänneMonikon elatiiviikävystyttävistään
Monikon elatiiviikävystyttävistänsäIllatiiviikävystyttävään
IllatiiviikävystyttävääniIllatiiviikävystyttävääsi
IllatiiviikävystyttäväämmeIllatiiviikävystyttäväänne
IllatiiviikävystyttäväänsäMonikon illatiiviikävystyttäviin
Monikon illatiiviikävystyttäviiniMonikon illatiiviikävystyttäviisi
Monikon illatiiviikävystyttäviimmeMonikon illatiiviikävystyttäviinne
Monikon illatiiviikävystyttäviinsäAdessiiviikävystyttävällä
AdessiiviikävystyttävälläniAdessiiviikävystyttävälläsi
AdessiiviikävystyttävällämmeAdessiiviikävystyttävällänne
AdessiiviikävystyttävälläänAdessiiviikävystyttävällänsä
Monikon adessiiviikävystyttävilläMonikon adessiiviikävystyttävilläni
Monikon adessiiviikävystyttävilläsiMonikon adessiiviikävystyttävillämme
Monikon adessiiviikävystyttävillänneMonikon adessiiviikävystyttävillään
Monikon adessiiviikävystyttävillänsäAblatiiviikävystyttävältä
AblatiiviikävystyttävältäniAblatiiviikävystyttävältäsi
AblatiiviikävystyttävältämmeAblatiiviikävystyttävältänne
AblatiiviikävystyttävältäänAblatiiviikävystyttävältänsä
Monikon ablatiiviikävystyttäviltäMonikon ablatiiviikävystyttäviltäni
Monikon ablatiiviikävystyttäviltäsiMonikon ablatiiviikävystyttäviltämme
Monikon ablatiiviikävystyttäviltänneMonikon ablatiiviikävystyttäviltään
Monikon ablatiiviikävystyttäviltänsäAllatiiviikävystyttävälle
AllatiiviikävystyttävälleniAllatiiviikävystyttävällesi
AllatiiviikävystyttävällemmeAllatiiviikävystyttävällenne
AllatiiviikävystyttävälleenAllatiiviikävystyttävällensä
Monikon allatiiviikävystyttävilleMonikon allatiiviikävystyttävilleni
Monikon allatiiviikävystyttävillesiMonikon allatiiviikävystyttävillemme
Monikon allatiiviikävystyttävillenneMonikon allatiiviikävystyttävilleen
Monikon allatiiviikävystyttävillensäEssiiviikävystyttävänä
EssiiviikävystyttävänäniEssiiviikävystyttävänäsi
EssiiviikävystyttävänämmeEssiiviikävystyttävänänne
EssiiviikävystyttävänäänEssiiviikävystyttävänänsä
Monikon essiiviikävystyttävinäMonikon essiiviikävystyttävinäni
Monikon essiiviikävystyttävinäsiMonikon essiiviikävystyttävinämme
Monikon essiiviikävystyttävinänneMonikon essiiviikävystyttävinään
Monikon essiiviikävystyttävinänsäTranslatiiviikävystyttäväksi
TranslatiiviikävystyttäväkseniTranslatiiviikävystyttäväksesi
TranslatiiviikävystyttäväksemmeTranslatiiviikävystyttäväksenne
TranslatiiviikävystyttäväkseenTranslatiiviikävystyttäväksensä
Monikon translatiiviikävystyttäviksiMonikon translatiiviikävystyttävikseni
Monikon translatiiviikävystyttäviksesiMonikon translatiiviikävystyttäviksemme
Monikon translatiiviikävystyttäviksenneMonikon translatiiviikävystyttävikseen
Monikon translatiiviikävystyttäviksensäMonikon instruktiiviikävystyttävin
AbessiiviikävystyttävättäAbessiiviikävystyttävättäni
AbessiiviikävystyttävättäsiAbessiiviikävystyttävättämme
AbessiiviikävystyttävättänneAbessiiviikävystyttävättään
AbessiiviikävystyttävättänsäMonikon abessiiviikävystyttävittä
Monikon abessiiviikävystyttävittäniMonikon abessiiviikävystyttävittäsi
Monikon abessiiviikävystyttävittämmeMonikon abessiiviikävystyttävittänne
Monikon abessiiviikävystyttävittäänMonikon abessiiviikävystyttävittänsä
Monikon komitatiiviikävystyttävineMonikon komitatiiviikävystyttävineni
Monikon komitatiiviikävystyttävinesiMonikon komitatiiviikävystyttävinemme
Monikon komitatiiviikävystyttävinenneMonikon komitatiiviikävystyttävineen
Monikon komitatiiviikävystyttävinensäMonikon akkusatiiviikävystyttävät
Monikon akkusatiiviikävystyttäväniMonikon akkusatiiviikävystyttäväsi
Monikon akkusatiiviikävystyttävämmeMonikon akkusatiiviikävystyttävänne
Monikon akkusatiiviikävystyttävänsäAkkusatiiviikävystyttäväni
AkkusatiiviikävystyttäväsiAkkusatiiviikävystyttävämme
AkkusatiiviikävystyttävänneAkkusatiiviikävystyttävänsä