Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Synonyymit
tylsä
pitkäpiimäinen
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
boring
US
2.
drab
3.
dull
US
Määritelmät
Adjektiivi
pitkäveteinen
,
ikävystymistä
aiheuttava
Taivutusmuodot
Monikko
ikävystyttävät
Monikko
ikävystyttäväni
Monikko
ikävystyttäväsi
Monikko
ikävystyttävämme
Monikko
ikävystyttävänne
Monikko
ikävystyttävänsä
Genetiivi
ikävystyttävän
Genetiivi
ikävystyttäväni
Genetiivi
ikävystyttäväsi
Genetiivi
ikävystyttävämme
Genetiivi
ikävystyttävänne
Genetiivi
ikävystyttävänsä
Monikon genetiivi
ikävystyttävien
Monikon genetiivi
ikävystyttävieni
Monikon genetiivi
ikävystyttäviesi
Monikon genetiivi
ikävystyttäviemme
Monikon genetiivi
ikävystyttävienne
Monikon genetiivi
ikävystyttäviensä
Partitiivi
ikävystyttävää
Partitiivi
ikävystyttävääni
Partitiivi
ikävystyttävääsi
Partitiivi
ikävystyttäväämme
Partitiivi
ikävystyttäväänne
Partitiivi
ikävystyttäväänsä
Monikon partitiivi
ikävystyttäviä
Monikon partitiivi
ikävystyttäviäni
Monikon partitiivi
ikävystyttäviäsi
Monikon partitiivi
ikävystyttäviämme
Monikon partitiivi
ikävystyttäviänne
Monikon partitiivi
ikävystyttäviään
Monikon partitiivi
ikävystyttäviänsä
Inessiivi
ikävystyttävässä
Inessiivi
ikävystyttävässäni
Inessiivi
ikävystyttävässäsi
Inessiivi
ikävystyttävässämme
Inessiivi
ikävystyttävässänne
Inessiivi
ikävystyttävässään
Inessiivi
ikävystyttävässänsä
Monikon inessiivi
ikävystyttävissä
Monikon inessiivi
ikävystyttävissäni
Monikon inessiivi
ikävystyttävissäsi
Monikon inessiivi
ikävystyttävissämme
Monikon inessiivi
ikävystyttävissänne
Monikon inessiivi
ikävystyttävissään
Monikon inessiivi
ikävystyttävissänsä
Elatiivi
ikävystyttävästä
Elatiivi
ikävystyttävästäni
Elatiivi
ikävystyttävästäsi
Elatiivi
ikävystyttävästämme
Elatiivi
ikävystyttävästänne
Elatiivi
ikävystyttävästään
Elatiivi
ikävystyttävästänsä
Monikon elatiivi
ikävystyttävistä
Monikon elatiivi
ikävystyttävistäni
Monikon elatiivi
ikävystyttävistäsi
Monikon elatiivi
ikävystyttävistämme
Monikon elatiivi
ikävystyttävistänne
Monikon elatiivi
ikävystyttävistään
Monikon elatiivi
ikävystyttävistänsä
Illatiivi
ikävystyttävään
Illatiivi
ikävystyttävääni
Illatiivi
ikävystyttävääsi
Illatiivi
ikävystyttäväämme
Illatiivi
ikävystyttäväänne
Illatiivi
ikävystyttäväänsä
Monikon illatiivi
ikävystyttäviin
Monikon illatiivi
ikävystyttäviini
Monikon illatiivi
ikävystyttäviisi
Monikon illatiivi
ikävystyttäviimme
Monikon illatiivi
ikävystyttäviinne
Monikon illatiivi
ikävystyttäviinsä
Adessiivi
ikävystyttävällä
Adessiivi
ikävystyttävälläni
Adessiivi
ikävystyttävälläsi
Adessiivi
ikävystyttävällämme
Adessiivi
ikävystyttävällänne
Adessiivi
ikävystyttävällään
Adessiivi
ikävystyttävällänsä
Monikon adessiivi
ikävystyttävillä
Monikon adessiivi
ikävystyttävilläni
Monikon adessiivi
ikävystyttävilläsi
Monikon adessiivi
ikävystyttävillämme
Monikon adessiivi
ikävystyttävillänne
Monikon adessiivi
ikävystyttävillään
Monikon adessiivi
ikävystyttävillänsä
Ablatiivi
ikävystyttävältä
Ablatiivi
ikävystyttävältäni
Ablatiivi
ikävystyttävältäsi
Ablatiivi
ikävystyttävältämme
Ablatiivi
ikävystyttävältänne
Ablatiivi
ikävystyttävältään
Ablatiivi
ikävystyttävältänsä
Monikon ablatiivi
ikävystyttäviltä
Monikon ablatiivi
ikävystyttäviltäni
Monikon ablatiivi
ikävystyttäviltäsi
Monikon ablatiivi
ikävystyttäviltämme
Monikon ablatiivi
ikävystyttäviltänne
Monikon ablatiivi
ikävystyttäviltään
Monikon ablatiivi
ikävystyttäviltänsä
Allatiivi
ikävystyttävälle
Allatiivi
ikävystyttävälleni
Allatiivi
ikävystyttävällesi
Allatiivi
ikävystyttävällemme
Allatiivi
ikävystyttävällenne
Allatiivi
ikävystyttävälleen
Allatiivi
ikävystyttävällensä
Monikon allatiivi
ikävystyttäville
Monikon allatiivi
ikävystyttävilleni
Monikon allatiivi
ikävystyttävillesi
Monikon allatiivi
ikävystyttävillemme
Monikon allatiivi
ikävystyttävillenne
Monikon allatiivi
ikävystyttävilleen
Monikon allatiivi
ikävystyttävillensä
Essiivi
ikävystyttävänä
Essiivi
ikävystyttävänäni
Essiivi
ikävystyttävänäsi
Essiivi
ikävystyttävänämme
Essiivi
ikävystyttävänänne
Essiivi
ikävystyttävänään
Essiivi
ikävystyttävänänsä
Monikon essiivi
ikävystyttävinä
Monikon essiivi
ikävystyttävinäni
Monikon essiivi
ikävystyttävinäsi
Monikon essiivi
ikävystyttävinämme
Monikon essiivi
ikävystyttävinänne
Monikon essiivi
ikävystyttävinään
Monikon essiivi
ikävystyttävinänsä
Translatiivi
ikävystyttäväksi
Translatiivi
ikävystyttäväkseni
Translatiivi
ikävystyttäväksesi
Translatiivi
ikävystyttäväksemme
Translatiivi
ikävystyttäväksenne
Translatiivi
ikävystyttäväkseen
Translatiivi
ikävystyttäväksensä
Monikon translatiivi
ikävystyttäviksi
Monikon translatiivi
ikävystyttävikseni
Monikon translatiivi
ikävystyttäviksesi
Monikon translatiivi
ikävystyttäviksemme
Monikon translatiivi
ikävystyttäviksenne
Monikon translatiivi
ikävystyttävikseen
Monikon translatiivi
ikävystyttäviksensä
Monikon instruktiivi
ikävystyttävin
Abessiivi
ikävystyttävättä
Abessiivi
ikävystyttävättäni
Abessiivi
ikävystyttävättäsi
Abessiivi
ikävystyttävättämme
Abessiivi
ikävystyttävättänne
Abessiivi
ikävystyttävättään
Abessiivi
ikävystyttävättänsä
Monikon abessiivi
ikävystyttävittä
Monikon abessiivi
ikävystyttävittäni
Monikon abessiivi
ikävystyttävittäsi
Monikon abessiivi
ikävystyttävittämme
Monikon abessiivi
ikävystyttävittänne
Monikon abessiivi
ikävystyttävittään
Monikon abessiivi
ikävystyttävittänsä
Monikon komitatiivi
ikävystyttävine
Monikon komitatiivi
ikävystyttävineni
Monikon komitatiivi
ikävystyttävinesi
Monikon komitatiivi
ikävystyttävinemme
Monikon komitatiivi
ikävystyttävinenne
Monikon komitatiivi
ikävystyttävineen
Monikon komitatiivi
ikävystyttävinensä
Monikon akkusatiivi
ikävystyttävät
Monikon akkusatiivi
ikävystyttäväni
Monikon akkusatiivi
ikävystyttäväsi
Monikon akkusatiivi
ikävystyttävämme
Monikon akkusatiivi
ikävystyttävänne
Monikon akkusatiivi
ikävystyttävänsä
Akkusatiivi
ikävystyttäväni
Akkusatiivi
ikävystyttäväsi
Akkusatiivi
ikävystyttävämme
Akkusatiivi
ikävystyttävänne
Akkusatiivi
ikävystyttävänsä