| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | ulster |
| espanja | abrigo |
| Monikko | ulsterit | Genetiivi | ulsterin |
| Monikon genetiivi | ulsterien | Monikon genetiivi | ulstereiden |
| Monikon genetiivi | ulstereitten | Partitiivi | ulsteria |
| Monikon partitiivi | ulstereita | Monikon partitiivi | ulstereja |
| Inessiivi | ulsterissa | Monikon inessiivi | ulstereissa |
| Elatiivi | ulsterista | Monikon elatiivi | ulstereista |
| Illatiivi | ulsteriin | Monikon illatiivi | ulstereihin |
| Adessiivi | ulsterilla | Monikon adessiivi | ulstereilla |
| Ablatiivi | ulsterilta | Monikon ablatiivi | ulstereilta |
| Allatiivi | ulsterille | Monikon allatiivi | ulstereille |
| Essiivi | ulsterina | Monikon essiivi | ulstereina |
| Translatiivi | ulsteriksi | Monikon translatiivi | ulstereiksi |
| Monikon instruktiivi | ulsterein | Abessiivi | ulsteritta |
| Monikon abessiivi | ulstereitta | Monikon akkusatiivi | ulsterit |