| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vaalennan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | vaalennat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vaalennamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | vaalennatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | vaalentavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vaalensin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vaalensit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vaalensi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vaalensimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vaalensitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vaalensivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vaalentaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | vaalentaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vaalentaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vaalentaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | vaalentaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vaalentaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | vaalenna |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vaalentakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | vaalentakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | vaalentakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vaalentakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vaalentanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | vaalentanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vaalentanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vaalentanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | vaalentanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vaalentanevat |