| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | ||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kaksinkertaistun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kaksinkertaistut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kaksinkertaistuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kaksinkertaistumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kaksinkertaistutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kaksinkertaistuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kaksinkertaistuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kaksinkertaistuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kaksinkertaistui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kaksinkertaistuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kaksinkertaistuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kaksinkertaistuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kaksinkertaistuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kaksinkertaistuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kaksinkertaistuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kaksinkertaistuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kaksinkertaistuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kaksinkertaistuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kaksinkertaistu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kaksinkertaistukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kaksinkertaistukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kaksinkertaistukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kaksinkertaistukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kaksinkertaistunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kaksinkertaistunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kaksinkertaistunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kaksinkertaistunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kaksinkertaistunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kaksinkertaistunevat |