| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | lasimaiset | Monikko | lasimaiseni |
| Monikko | lasimaisesi | Monikko | lasimaisemme |
| Monikko | lasimaisenne | Monikko | lasimaisensa |
| Genetiivi | lasimaisen | Genetiivi | lasimaiseni |
| Genetiivi | lasimaisesi | Genetiivi | lasimaisemme |
| Genetiivi | lasimaisenne | Genetiivi | lasimaisensa |
| Monikon genetiivi | lasimaisten | Monikon genetiivi | lasimaisien |
| Monikon genetiivi | lasimaisteni | Monikon genetiivi | lasimaisieni |
| Monikon genetiivi | lasimaistesi | Monikon genetiivi | lasimaisiesi |
| Monikon genetiivi | lasimaistemme | Monikon genetiivi | lasimaisiemme |
| Monikon genetiivi | lasimaistenne | Monikon genetiivi | lasimaisienne |
| Monikon genetiivi | lasimaistensa | Monikon genetiivi | lasimaisiensa |
| Partitiivi | lasimaista | Partitiivi | lasimaistani |
| Partitiivi | lasimaistasi | Partitiivi | lasimaistamme |
| Partitiivi | lasimaistanne | Partitiivi | lasimaistaan |
| Partitiivi | lasimaistansa | Monikon partitiivi | lasimaisia |
| Monikon partitiivi | lasimaisiani | Monikon partitiivi | lasimaisiasi |
| Monikon partitiivi | lasimaisiamme | Monikon partitiivi | lasimaisianne |
| Monikon partitiivi | lasimaisiaan | Monikon partitiivi | lasimaisiansa |
| Inessiivi | lasimaisessa | Inessiivi | lasimaisessani |
| Inessiivi | lasimaisessasi | Inessiivi | lasimaisessamme |
| Inessiivi | lasimaisessanne | Inessiivi | lasimaisessaan |
| Inessiivi | lasimaisessansa | Monikon inessiivi | lasimaisissa |
| Monikon inessiivi | lasimaisissani | Monikon inessiivi | lasimaisissasi |
| Monikon inessiivi | lasimaisissamme | Monikon inessiivi | lasimaisissanne |
| Monikon inessiivi | lasimaisissaan | Monikon inessiivi | lasimaisissansa |
| Elatiivi | lasimaisesta | Elatiivi | lasimaisestani |
| Elatiivi | lasimaisestasi | Elatiivi | lasimaisestamme |
| Elatiivi | lasimaisestanne | Elatiivi | lasimaisestaan |
| Elatiivi | lasimaisestansa | Monikon elatiivi | lasimaisista |
| Monikon elatiivi | lasimaisistani | Monikon elatiivi | lasimaisistasi |
| Monikon elatiivi | lasimaisistamme | Monikon elatiivi | lasimaisistanne |
| Monikon elatiivi | lasimaisistaan | Monikon elatiivi | lasimaisistansa |
| Illatiivi | lasimaiseen | Illatiivi | lasimaiseeni |
| Illatiivi | lasimaiseesi | Illatiivi | lasimaiseemme |
| Illatiivi | lasimaiseenne | Illatiivi | lasimaiseensa |
| Monikon illatiivi | lasimaisiin | Monikon illatiivi | lasimaisiini |
| Monikon illatiivi | lasimaisiisi | Monikon illatiivi | lasimaisiimme |
| Monikon illatiivi | lasimaisiinne | Monikon illatiivi | lasimaisiinsa |
| Adessiivi | lasimaisella | Adessiivi | lasimaisellani |
| Adessiivi | lasimaisellasi | Adessiivi | lasimaisellamme |
| Adessiivi | lasimaisellanne | Adessiivi | lasimaisellaan |
| Adessiivi | lasimaisellansa | Monikon adessiivi | lasimaisilla |
| Monikon adessiivi | lasimaisillani | Monikon adessiivi | lasimaisillasi |
| Monikon adessiivi | lasimaisillamme | Monikon adessiivi | lasimaisillanne |
| Monikon adessiivi | lasimaisillaan | Monikon adessiivi | lasimaisillansa |
| Ablatiivi | lasimaiselta | Ablatiivi | lasimaiseltani |
| Ablatiivi | lasimaiseltasi | Ablatiivi | lasimaiseltamme |
| Ablatiivi | lasimaiseltanne | Ablatiivi | lasimaiseltaan |
| Ablatiivi | lasimaiseltansa | Monikon ablatiivi | lasimaisilta |
| Monikon ablatiivi | lasimaisiltani | Monikon ablatiivi | lasimaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | lasimaisiltamme | Monikon ablatiivi | lasimaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | lasimaisiltaan | Monikon ablatiivi | lasimaisiltansa |
| Allatiivi | lasimaiselle | Allatiivi | lasimaiselleni |
| Allatiivi | lasimaisellesi | Allatiivi | lasimaisellemme |
| Allatiivi | lasimaisellenne | Allatiivi | lasimaiselleen |
| Allatiivi | lasimaisellensa | Monikon allatiivi | lasimaisille |
| Monikon allatiivi | lasimaisilleni | Monikon allatiivi | lasimaisillesi |
| Monikon allatiivi | lasimaisillemme | Monikon allatiivi | lasimaisillenne |
| Monikon allatiivi | lasimaisilleen | Monikon allatiivi | lasimaisillensa |
| Essiivi | lasimaisena | Essiivi | lasimaisenani |
| Essiivi | lasimaisenasi | Essiivi | lasimaisenamme |
| Essiivi | lasimaisenanne | Essiivi | lasimaisenaan |
| Essiivi | lasimaisenansa | Monikon essiivi | lasimaisina |
| Monikon essiivi | lasimaisinani | Monikon essiivi | lasimaisinasi |
| Monikon essiivi | lasimaisinamme | Monikon essiivi | lasimaisinanne |
| Monikon essiivi | lasimaisinaan | Monikon essiivi | lasimaisinansa |
| Translatiivi | lasimaiseksi | Translatiivi | lasimaisekseni |
| Translatiivi | lasimaiseksesi | Translatiivi | lasimaiseksemme |
| Translatiivi | lasimaiseksenne | Translatiivi | lasimaisekseen |
| Translatiivi | lasimaiseksensa | Monikon translatiivi | lasimaisiksi |
| Monikon translatiivi | lasimaisikseni | Monikon translatiivi | lasimaisiksesi |
| Monikon translatiivi | lasimaisiksemme | Monikon translatiivi | lasimaisiksenne |
| Monikon translatiivi | lasimaisikseen | Monikon translatiivi | lasimaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | lasimaisin | Abessiivi | lasimaisetta |
| Abessiivi | lasimaisettani | Abessiivi | lasimaisettasi |
| Abessiivi | lasimaisettamme | Abessiivi | lasimaisettanne |
| Abessiivi | lasimaisettaan | Abessiivi | lasimaisettansa |
| Monikon abessiivi | lasimaisitta | Monikon abessiivi | lasimaisittani |
| Monikon abessiivi | lasimaisittasi | Monikon abessiivi | lasimaisittamme |
| Monikon abessiivi | lasimaisittanne | Monikon abessiivi | lasimaisittaan |
| Monikon abessiivi | lasimaisittansa | Monikon komitatiivi | lasimaisine |
| Monikon komitatiivi | lasimaisineni | Monikon komitatiivi | lasimaisinesi |
| Monikon komitatiivi | lasimaisinemme | Monikon komitatiivi | lasimaisinenne |
| Monikon komitatiivi | lasimaisineen | Monikon komitatiivi | lasimaisinensa |
| Komparatiivi | lasimaisempi | Superlatiivi | lasimaisin |
| Monikon akkusatiivi | lasimaiset | Monikon akkusatiivi | lasimaiseni |
| Monikon akkusatiivi | lasimaisesi | Monikon akkusatiivi | lasimaisemme |
| Monikon akkusatiivi | lasimaisenne | Monikon akkusatiivi | lasimaisensa |
| Akkusatiivi | lasimaiseni | Akkusatiivi | lasimaisesi |
| Akkusatiivi | lasimaisemme | Akkusatiivi | lasimaisenne |
| Akkusatiivi | lasimaisensa |