| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | polysemiat | Genetiivi | polysemian |
| Monikon genetiivi | polysemioiden | Monikon genetiivi | polysemioitten |
| Partitiivi | polysemiaa | Monikon partitiivi | polysemioita |
| Inessiivi | polysemiassa | Monikon inessiivi | polysemioissa |
| Elatiivi | polysemiasta | Monikon elatiivi | polysemioista |
| Illatiivi | polysemiaan | Monikon illatiivi | polysemioihin |
| Adessiivi | polysemialla | Monikon adessiivi | polysemioilla |
| Ablatiivi | polysemialta | Monikon ablatiivi | polysemioilta |
| Allatiivi | polysemialle | Monikon allatiivi | polysemioille |
| Essiivi | polysemiana | Monikon essiivi | polysemioina |
| Translatiivi | polysemiaksi | Monikon translatiivi | polysemioiksi |
| Monikon instruktiivi | polysemioin | Abessiivi | polysemiatta |
| Monikon abessiivi | polysemioitta | Monikon akkusatiivi | polysemiat |