| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 3. | ||
| Monikko | laahukset | Genetiivi | laahuksen |
| Monikon genetiivi | laahusten | Monikon genetiivi | laahuksien |
| Partitiivi | laahusta | Monikon partitiivi | laahuksia |
| Inessiivi | laahuksessa | Monikon inessiivi | laahuksissa |
| Elatiivi | laahuksesta | Monikon elatiivi | laahuksista |
| Illatiivi | laahukseen | Monikon illatiivi | laahuksiin |
| Adessiivi | laahuksella | Monikon adessiivi | laahuksilla |
| Ablatiivi | laahukselta | Monikon ablatiivi | laahuksilta |
| Allatiivi | laahukselle | Monikon allatiivi | laahuksille |
| Essiivi | laahuksena | Monikon essiivi | laahuksina |
| Translatiivi | laahukseksi | Monikon translatiivi | laahuksiksi |
| Monikon instruktiivi | laahuksin | Abessiivi | laahuksetta |
| Monikon abessiivi | laahuksitta | Monikon akkusatiivi | laahukset |