| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | kielioppi | ||
| 2. | idiomaattinen | ||
| 3. | |||
| 4. | |||
| Adjektiivit | |||
| 5. | kielioppi | ||
| 6. | aika | ||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 7. | |||
| Monikko | menneet | Monikko | menneeni |
| Monikko | menneesi | Monikko | menneemme |
| Monikko | menneenne | Monikko | menneensä |
| Genetiivi | menneen | Genetiivi | menneeni |
| Genetiivi | menneesi | Genetiivi | menneemme |
| Genetiivi | menneenne | Genetiivi | menneensä |
| Monikon genetiivi | menneiden | Monikon genetiivi | menneitten |
| Monikon genetiivi | menneideni | Monikon genetiivi | menneitteni |
| Monikon genetiivi | menneidesi | Monikon genetiivi | menneittesi |
| Monikon genetiivi | menneidemme | Monikon genetiivi | menneittemme |
| Monikon genetiivi | menneidenne | Monikon genetiivi | menneittenne |
| Monikon genetiivi | menneidensä | Monikon genetiivi | menneittensä |
| Partitiivi | mennyttä | Partitiivi | mennyttäni |
| Partitiivi | mennyttäsi | Partitiivi | mennyttämme |
| Partitiivi | mennyttänne | Partitiivi | mennyttään |
| Partitiivi | mennyttänsä | Monikon partitiivi | menneitä |
| Monikon partitiivi | menneitäni | Monikon partitiivi | menneitäsi |
| Monikon partitiivi | menneitämme | Monikon partitiivi | menneitänne |
| Monikon partitiivi | menneitään | Monikon partitiivi | menneitänsä |
| Inessiivi | menneessä | Inessiivi | menneessäni |
| Inessiivi | menneessäsi | Inessiivi | menneessämme |
| Inessiivi | menneessänne | Inessiivi | menneessään |
| Inessiivi | menneessänsä | Monikon inessiivi | menneissä |
| Monikon inessiivi | menneissäni | Monikon inessiivi | menneissäsi |
| Monikon inessiivi | menneissämme | Monikon inessiivi | menneissänne |
| Monikon inessiivi | menneissään | Monikon inessiivi | menneissänsä |
| Elatiivi | menneestä | Elatiivi | menneestäni |
| Elatiivi | menneestäsi | Elatiivi | menneestämme |
| Elatiivi | menneestänne | Elatiivi | menneestään |
| Elatiivi | menneestänsä | Monikon elatiivi | menneistä |
| Monikon elatiivi | menneistäni | Monikon elatiivi | menneistäsi |
| Monikon elatiivi | menneistämme | Monikon elatiivi | menneistänne |
| Monikon elatiivi | menneistään | Monikon elatiivi | menneistänsä |
| Illatiivi | menneeseen | Illatiivi | menneeseeni |
| Illatiivi | menneeseesi | Illatiivi | menneeseemme |
| Illatiivi | menneeseenne | Illatiivi | menneeseensä |
| Monikon illatiivi | menneisiin | Monikon illatiivi | menneihin |
| Monikon illatiivi | menneisiini | Monikon illatiivi | menneihini |
| Monikon illatiivi | menneisiisi | Monikon illatiivi | menneihisi |
| Monikon illatiivi | menneisiimme | Monikon illatiivi | menneihimme |
| Monikon illatiivi | menneisiinne | Monikon illatiivi | menneihinne |
| Monikon illatiivi | menneisiinsä | Monikon illatiivi | menneihinsä |
| Adessiivi | menneellä | Adessiivi | menneelläni |
| Adessiivi | menneelläsi | Adessiivi | menneellämme |
| Adessiivi | menneellänne | Adessiivi | menneellään |
| Adessiivi | menneellänsä | Monikon adessiivi | menneillä |
| Monikon adessiivi | menneilläni | Monikon adessiivi | menneilläsi |
| Monikon adessiivi | menneillämme | Monikon adessiivi | menneillänne |
| Monikon adessiivi | menneillään | Monikon adessiivi | menneillänsä |
| Ablatiivi | menneeltä | Ablatiivi | menneeltäni |
| Ablatiivi | menneeltäsi | Ablatiivi | menneeltämme |
| Ablatiivi | menneeltänne | Ablatiivi | menneeltään |
| Ablatiivi | menneeltänsä | Monikon ablatiivi | menneiltä |
| Monikon ablatiivi | menneiltäni | Monikon ablatiivi | menneiltäsi |
| Monikon ablatiivi | menneiltämme | Monikon ablatiivi | menneiltänne |
| Monikon ablatiivi | menneiltään | Monikon ablatiivi | menneiltänsä |
| Allatiivi | menneelle | Allatiivi | menneelleni |
| Allatiivi | menneellesi | Allatiivi | menneellemme |
| Allatiivi | menneellenne | Allatiivi | menneelleen |
| Allatiivi | menneellensä | Monikon allatiivi | menneille |
| Monikon allatiivi | menneilleni | Monikon allatiivi | menneillesi |
| Monikon allatiivi | menneillemme | Monikon allatiivi | menneillenne |
| Monikon allatiivi | menneilleen | Monikon allatiivi | menneillensä |
| Essiivi | menneenä | Essiivi | menneenäni |
| Essiivi | menneenäsi | Essiivi | menneenämme |
| Essiivi | menneenänne | Essiivi | menneenään |
| Essiivi | menneenänsä | Monikon essiivi | menneinä |
| Monikon essiivi | menneinäni | Monikon essiivi | menneinäsi |
| Monikon essiivi | menneinämme | Monikon essiivi | menneinänne |
| Monikon essiivi | menneinään | Monikon essiivi | menneinänsä |
| Translatiivi | menneeksi | Translatiivi | menneekseni |
| Translatiivi | menneeksesi | Translatiivi | menneeksemme |
| Translatiivi | menneeksenne | Translatiivi | menneekseen |
| Translatiivi | menneeksensä | Monikon translatiivi | menneiksi |
| Monikon translatiivi | menneikseni | Monikon translatiivi | menneiksesi |
| Monikon translatiivi | menneiksemme | Monikon translatiivi | menneiksenne |
| Monikon translatiivi | menneikseen | Monikon translatiivi | menneiksensä |
| Monikon instruktiivi | mennein | Abessiivi | menneettä |
| Abessiivi | menneettäni | Abessiivi | menneettäsi |
| Abessiivi | menneettämme | Abessiivi | menneettänne |
| Abessiivi | menneettään | Abessiivi | menneettänsä |
| Monikon abessiivi | menneittä | Monikon abessiivi | menneittäni |
| Monikon abessiivi | menneittäsi | Monikon abessiivi | menneittämme |
| Monikon abessiivi | menneittänne | Monikon abessiivi | menneittään |
| Monikon abessiivi | menneittänsä | Monikon komitatiivi | menneine |
| Monikon komitatiivi | menneineni | Monikon komitatiivi | menneinesi |
| Monikon komitatiivi | menneinemme | Monikon komitatiivi | menneinenne |
| Monikon komitatiivi | menneineen | Monikon komitatiivi | menneinensä |
| Monikon akkusatiivi | menneet | Monikon akkusatiivi | menneeni |
| Monikon akkusatiivi | menneesi | Monikon akkusatiivi | menneemme |
| Monikon akkusatiivi | menneenne | Monikon akkusatiivi | menneensä |
| Akkusatiivi | menneeni | Akkusatiivi | menneesi |
| Akkusatiivi | menneemme | Akkusatiivi | menneenne |
| Akkusatiivi | menneensä |