| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | make practical |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | käytännöllistän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | käytännöllistät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | käytännöllistämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | käytännöllistätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | käytännöllistävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | käytännöllistin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | käytännöllistit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | käytännöllisti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | käytännöllistimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | käytännöllistitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | käytännöllistivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | käytännöllistäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | käytännöllistäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | käytännöllistäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | käytännöllistäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | käytännöllistäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | käytännöllistäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | käytännöllistä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | käytännöllistäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | käytännöllistäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | käytännöllistäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | käytännöllistäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | käytännöllistänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | käytännöllistänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | käytännöllistänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | käytännöllistänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | käytännöllistänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | käytännöllistänevät |