Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
2.
3.
  • ÄäntäminenUS
4.
5.

Määritelmät

Verbi

  1. yleistää hieman liioittelemalla
  2. pahentaa, nostaa ongelmia pintaan

Esimerkit

  • Kärjistäen sanottuna alaluokka asuu tässä kaupungissa ahtaasti ja yläluokka väljästi.
  • Kriisi kärjisti vanhoja ongelmia.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskärjistänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskärjistät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskärjistämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenskärjistätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskärjistävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikärjistin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikärjistitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikärjisti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikärjistimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikärjistitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikärjistivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskärjistäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskärjistäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskärjistäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskärjistäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenskärjistäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskärjistäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskärjistä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskärjistäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskärjistäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenskärjistäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskärjistäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskärjistänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskärjistänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskärjistäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskärjistänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenskärjistänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskärjistänevät