Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /'kol.minˌker.tɑi.nen/
KieliKäännökset
englantitriple, threefold, treble
espanjatriple
hollantidrievoudig, driedubbel
italiatriplo
japani三重 (sanjū / Mie)
portugalitriplo
ranskatriple
tšekkitrojitý
venäjäтройной (troinoi), троекратный (trojekratnyi), утроенный (utrojennyi)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. määrältään kolme kertaa suurempi kuin jokin muu
  2. kolme kertaa tapahtuva

Esimerkit

  • Kolminkertainen eläköön-huuto voittajalle!

Taivutusmuodot

MonikkokolminkertaisetMonikkokolminkertaiseni
MonikkokolminkertaisesiMonikkokolminkertaisemme
MonikkokolminkertaisenneMonikkokolminkertaisensa
GenetiivikolminkertaisenGenetiivikolminkertaiseni
GenetiivikolminkertaisesiGenetiivikolminkertaisemme
GenetiivikolminkertaisenneGenetiivikolminkertaisensa
Monikon genetiivikolminkertaistenMonikon genetiivikolminkertaisien
Monikon genetiivikolminkertaisteniMonikon genetiivikolminkertaisieni
Monikon genetiivikolminkertaistesiMonikon genetiivikolminkertaisiesi
Monikon genetiivikolminkertaistemmeMonikon genetiivikolminkertaisiemme
Monikon genetiivikolminkertaistenneMonikon genetiivikolminkertaisienne
Monikon genetiivikolminkertaistensaMonikon genetiivikolminkertaisiensa
PartitiivikolminkertaistaPartitiivikolminkertaistani
PartitiivikolminkertaistasiPartitiivikolminkertaistamme
PartitiivikolminkertaistannePartitiivikolminkertaistaan
PartitiivikolminkertaistansaMonikon partitiivikolminkertaisia
Monikon partitiivikolminkertaisianiMonikon partitiivikolminkertaisiasi
Monikon partitiivikolminkertaisiammeMonikon partitiivikolminkertaisianne
Monikon partitiivikolminkertaisiaanMonikon partitiivikolminkertaisiansa
InessiivikolminkertaisessaInessiivikolminkertaisessani
InessiivikolminkertaisessasiInessiivikolminkertaisessamme
InessiivikolminkertaisessanneInessiivikolminkertaisessaan
InessiivikolminkertaisessansaMonikon inessiivikolminkertaisissa
Monikon inessiivikolminkertaisissaniMonikon inessiivikolminkertaisissasi
Monikon inessiivikolminkertaisissammeMonikon inessiivikolminkertaisissanne
Monikon inessiivikolminkertaisissaanMonikon inessiivikolminkertaisissansa
ElatiivikolminkertaisestaElatiivikolminkertaisestani
ElatiivikolminkertaisestasiElatiivikolminkertaisestamme
ElatiivikolminkertaisestanneElatiivikolminkertaisestaan
ElatiivikolminkertaisestansaMonikon elatiivikolminkertaisista
Monikon elatiivikolminkertaisistaniMonikon elatiivikolminkertaisistasi
Monikon elatiivikolminkertaisistammeMonikon elatiivikolminkertaisistanne
Monikon elatiivikolminkertaisistaanMonikon elatiivikolminkertaisistansa
IllatiivikolminkertaiseenIllatiivikolminkertaiseeni
IllatiivikolminkertaiseesiIllatiivikolminkertaiseemme
IllatiivikolminkertaiseenneIllatiivikolminkertaiseensa
Monikon illatiivikolminkertaisiinMonikon illatiivikolminkertaisiini
Monikon illatiivikolminkertaisiisiMonikon illatiivikolminkertaisiimme
Monikon illatiivikolminkertaisiinneMonikon illatiivikolminkertaisiinsa
AdessiivikolminkertaisellaAdessiivikolminkertaisellani
AdessiivikolminkertaisellasiAdessiivikolminkertaisellamme
AdessiivikolminkertaisellanneAdessiivikolminkertaisellaan
AdessiivikolminkertaisellansaMonikon adessiivikolminkertaisilla
Monikon adessiivikolminkertaisillaniMonikon adessiivikolminkertaisillasi
Monikon adessiivikolminkertaisillammeMonikon adessiivikolminkertaisillanne
Monikon adessiivikolminkertaisillaanMonikon adessiivikolminkertaisillansa
AblatiivikolminkertaiseltaAblatiivikolminkertaiseltani
AblatiivikolminkertaiseltasiAblatiivikolminkertaiseltamme
AblatiivikolminkertaiseltanneAblatiivikolminkertaiseltaan
AblatiivikolminkertaiseltansaMonikon ablatiivikolminkertaisilta
Monikon ablatiivikolminkertaisiltaniMonikon ablatiivikolminkertaisiltasi
Monikon ablatiivikolminkertaisiltammeMonikon ablatiivikolminkertaisiltanne
Monikon ablatiivikolminkertaisiltaanMonikon ablatiivikolminkertaisiltansa
AllatiivikolminkertaiselleAllatiivikolminkertaiselleni
AllatiivikolminkertaisellesiAllatiivikolminkertaisellemme
AllatiivikolminkertaisellenneAllatiivikolminkertaiselleen
AllatiivikolminkertaisellensaMonikon allatiivikolminkertaisille
Monikon allatiivikolminkertaisilleniMonikon allatiivikolminkertaisillesi
Monikon allatiivikolminkertaisillemmeMonikon allatiivikolminkertaisillenne
Monikon allatiivikolminkertaisilleenMonikon allatiivikolminkertaisillensa
EssiivikolminkertaisenaEssiivikolminkertaisenani
EssiivikolminkertaisenasiEssiivikolminkertaisenamme
EssiivikolminkertaisenanneEssiivikolminkertaisenaan
EssiivikolminkertaisenansaMonikon essiivikolminkertaisina
Monikon essiivikolminkertaisinaniMonikon essiivikolminkertaisinasi
Monikon essiivikolminkertaisinammeMonikon essiivikolminkertaisinanne
Monikon essiivikolminkertaisinaanMonikon essiivikolminkertaisinansa
TranslatiivikolminkertaiseksiTranslatiivikolminkertaisekseni
TranslatiivikolminkertaiseksesiTranslatiivikolminkertaiseksemme
TranslatiivikolminkertaiseksenneTranslatiivikolminkertaisekseen
TranslatiivikolminkertaiseksensaMonikon translatiivikolminkertaisiksi
Monikon translatiivikolminkertaisikseniMonikon translatiivikolminkertaisiksesi
Monikon translatiivikolminkertaisiksemmeMonikon translatiivikolminkertaisiksenne
Monikon translatiivikolminkertaisikseenMonikon translatiivikolminkertaisiksensa
Monikon instruktiivikolminkertaisinAbessiivikolminkertaisetta
AbessiivikolminkertaisettaniAbessiivikolminkertaisettasi
AbessiivikolminkertaisettammeAbessiivikolminkertaisettanne
AbessiivikolminkertaisettaanAbessiivikolminkertaisettansa
Monikon abessiivikolminkertaisittaMonikon abessiivikolminkertaisittani
Monikon abessiivikolminkertaisittasiMonikon abessiivikolminkertaisittamme
Monikon abessiivikolminkertaisittanneMonikon abessiivikolminkertaisittaan
Monikon abessiivikolminkertaisittansaMonikon komitatiivikolminkertaisine
Monikon komitatiivikolminkertaisineniMonikon komitatiivikolminkertaisinesi
Monikon komitatiivikolminkertaisinemmeMonikon komitatiivikolminkertaisinenne
Monikon komitatiivikolminkertaisineenMonikon komitatiivikolminkertaisinensa
Monikon akkusatiivikolminkertaisetMonikon akkusatiivikolminkertaiseni
Monikon akkusatiivikolminkertaisesiMonikon akkusatiivikolminkertaisemme
Monikon akkusatiivikolminkertaisenneMonikon akkusatiivikolminkertaisensa
AkkusatiivikolminkertaiseniAkkusatiivikolminkertaisesi
AkkusatiivikolminkertaisemmeAkkusatiivikolminkertaisenne
Akkusatiivikolminkertaisensa