Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
bulgariaподравнявам
englantifix, turn, focus, level, direct, zero in on, target, allocate, wreak, fair, align, to adjust, to align, to range, to fit
espanjaorientar, ajustar, alinear
hollantiuitlijnen, afstellen, inpassen, aligneren
italialanciare, puntare, rivolgere, aggiustare, allineare, orientare
kreikkaρυθμίζω (rythmízo), προσαρμόζω (prosarmózo), ευθυγραμμίζω (efthygrammízo), εφαρμόζω (efarmózo), Ευθυγραμμίζω
portugalidireccionar, alinhar
ranskaajuster, cibler, adresser, aligner, centrer, faire la ligne d'arbre, repérer
ruotsirikta, rätta, adressera, inrikta, ställa in, allokera, justera, inställa, tillpassa
saksarichten, zuwenden, anpassen, einpassen, ausrichten
tanskatilpasse, indstille, spore, justere, at justere, ensrette, stille på linje
tšekkizamířit
venäjäобратить (obratit), направлять (napravljat), направить (napravit), оказывать (okazyvat), оказать (okazat)

Määritelmät

Verbi

  1. suunnata jokin johonkin
  2. säätää ampuma-aseen tähtäimet osoittamaan oikeaan osumapisteeseen, tarkkuuttaa

Esimerkit

  • kohdistaa toimenpiteitä
  • kohdistaa ajatuksen
  • kohdistaa katseensa
  • ~ uudelleen

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskohdistanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskohdistat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskohdistammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenskohdistatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskohdistavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikohdistin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikohdistitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikohdisti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikohdistimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikohdistitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikohdistivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskohdistaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskohdistaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskohdistaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskohdistaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenskohdistaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskohdistaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskohdista
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskohdistakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskohdistakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenskohdistakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskohdistakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskohdistanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskohdistanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskohdistaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskohdistanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenskohdistanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskohdistanevat