| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | canonique {f} |
| Monikko | kanoniset | Monikko | kanoniseni |
| Monikko | kanonisesi | Monikko | kanonisemme |
| Monikko | kanonisenne | Monikko | kanonisensa |
| Genetiivi | kanonisen | Genetiivi | kanoniseni |
| Genetiivi | kanonisesi | Genetiivi | kanonisemme |
| Genetiivi | kanonisenne | Genetiivi | kanonisensa |
| Monikon genetiivi | kanonisten | Monikon genetiivi | kanonisien |
| Monikon genetiivi | kanonisteni | Monikon genetiivi | kanonisieni |
| Monikon genetiivi | kanonistesi | Monikon genetiivi | kanonisiesi |
| Monikon genetiivi | kanonistemme | Monikon genetiivi | kanonisiemme |
| Monikon genetiivi | kanonistenne | Monikon genetiivi | kanonisienne |
| Monikon genetiivi | kanonistensa | Monikon genetiivi | kanonisiensa |
| Partitiivi | kanonista | Partitiivi | kanonistamme |
| Partitiivi | kanonistani | Partitiivi | kanonistasi |
| Partitiivi | kanonistanne | Partitiivi | kanonistaan |
| Partitiivi | kanonistansa | Monikon partitiivi | kanonisia |
| Monikon partitiivi | kanonisiani | Monikon partitiivi | kanonisiasi |
| Monikon partitiivi | kanonisiamme | Monikon partitiivi | kanonisianne |
| Monikon partitiivi | kanonisiaan | Monikon partitiivi | kanonisiansa |
| Inessiivi | kanonisessa | Inessiivi | kanonisessani |
| Inessiivi | kanonisessasi | Inessiivi | kanonisessamme |
| Inessiivi | kanonisessanne | Inessiivi | kanonisessaan |
| Inessiivi | kanonisessansa | Monikon inessiivi | kanonisissa |
| Monikon inessiivi | kanonisissani | Monikon inessiivi | kanonisissasi |
| Monikon inessiivi | kanonisissamme | Monikon inessiivi | kanonisissanne |
| Monikon inessiivi | kanonisissaan | Monikon inessiivi | kanonisissansa |
| Elatiivi | kanonisesta | Elatiivi | kanonisestani |
| Elatiivi | kanonisestasi | Elatiivi | kanonisestamme |
| Elatiivi | kanonisestanne | Elatiivi | kanonisestaan |
| Elatiivi | kanonisestansa | Monikon elatiivi | kanonisista |
| Monikon elatiivi | kanonisistani | Monikon elatiivi | kanonisistasi |
| Monikon elatiivi | kanonisistamme | Monikon elatiivi | kanonisistanne |
| Monikon elatiivi | kanonisistaan | Monikon elatiivi | kanonisistansa |
| Illatiivi | kanoniseen | Illatiivi | kanoniseeni |
| Illatiivi | kanoniseesi | Illatiivi | kanoniseemme |
| Illatiivi | kanoniseenne | Illatiivi | kanoniseensa |
| Monikon illatiivi | kanonisiin | Monikon illatiivi | kanonisiini |
| Monikon illatiivi | kanonisiisi | Monikon illatiivi | kanonisiimme |
| Monikon illatiivi | kanonisiinne | Monikon illatiivi | kanonisiinsa |
| Adessiivi | kanonisella | Adessiivi | kanonisellani |
| Adessiivi | kanonisellasi | Adessiivi | kanonisellamme |
| Adessiivi | kanonisellanne | Adessiivi | kanonisellaan |
| Adessiivi | kanonisellansa | Monikon adessiivi | kanonisilla |
| Monikon adessiivi | kanonisillani | Monikon adessiivi | kanonisillasi |
| Monikon adessiivi | kanonisillamme | Monikon adessiivi | kanonisillanne |
| Monikon adessiivi | kanonisillaan | Monikon adessiivi | kanonisillansa |
| Ablatiivi | kanoniselta | Ablatiivi | kanoniseltani |
| Ablatiivi | kanoniseltasi | Ablatiivi | kanoniseltamme |
| Ablatiivi | kanoniseltanne | Ablatiivi | kanoniseltaan |
| Ablatiivi | kanoniseltansa | Monikon ablatiivi | kanonisilta |
| Monikon ablatiivi | kanonisiltani | Monikon ablatiivi | kanonisiltasi |
| Monikon ablatiivi | kanonisiltamme | Monikon ablatiivi | kanonisiltanne |
| Monikon ablatiivi | kanonisiltaan | Monikon ablatiivi | kanonisiltansa |
| Allatiivi | kanoniselle | Allatiivi | kanoniselleni |
| Allatiivi | kanonisellesi | Allatiivi | kanonisellemme |
| Allatiivi | kanonisellenne | Allatiivi | kanoniselleen |
| Allatiivi | kanonisellensa | Monikon allatiivi | kanonisille |
| Monikon allatiivi | kanonisilleni | Monikon allatiivi | kanonisillesi |
| Monikon allatiivi | kanonisillemme | Monikon allatiivi | kanonisillenne |
| Monikon allatiivi | kanonisilleen | Monikon allatiivi | kanonisillensa |
| Essiivi | kanonisena | Essiivi | kanonisenani |
| Essiivi | kanonisenasi | Essiivi | kanonisenamme |
| Essiivi | kanonisenanne | Essiivi | kanonisenaan |
| Essiivi | kanonisenansa | Monikon essiivi | kanonisina |
| Monikon essiivi | kanonisinani | Monikon essiivi | kanonisinasi |
| Monikon essiivi | kanonisinamme | Monikon essiivi | kanonisinanne |
| Monikon essiivi | kanonisinaan | Monikon essiivi | kanonisinansa |
| Translatiivi | kanoniseksi | Translatiivi | kanonisekseni |
| Translatiivi | kanoniseksesi | Translatiivi | kanoniseksemme |
| Translatiivi | kanoniseksenne | Translatiivi | kanonisekseen |
| Translatiivi | kanoniseksensa | Monikon translatiivi | kanonisiksi |
| Monikon translatiivi | kanonisikseni | Monikon translatiivi | kanonisiksesi |
| Monikon translatiivi | kanonisiksemme | Monikon translatiivi | kanonisiksenne |
| Monikon translatiivi | kanonisikseen | Monikon translatiivi | kanonisiksensa |
| Monikon instruktiivi | kanonisin | Abessiivi | kanonisetta |
| Abessiivi | kanonisettani | Abessiivi | kanonisettasi |
| Abessiivi | kanonisettamme | Abessiivi | kanonisettanne |
| Abessiivi | kanonisettaan | Abessiivi | kanonisettansa |
| Monikon abessiivi | kanonisitta | Monikon abessiivi | kanonisittani |
| Monikon abessiivi | kanonisittasi | Monikon abessiivi | kanonisittamme |
| Monikon abessiivi | kanonisittanne | Monikon abessiivi | kanonisittaan |
| Monikon abessiivi | kanonisittansa | Monikon komitatiivi | kanonisine |
| Monikon komitatiivi | kanonisineni | Monikon komitatiivi | kanonisinesi |
| Monikon komitatiivi | kanonisinemme | Monikon komitatiivi | kanonisinenne |
| Monikon komitatiivi | kanonisineen | Monikon komitatiivi | kanonisinensa |
| Komparatiivi | kanonisempi | Superlatiivi | kanonisin |
| Monikon akkusatiivi | kanoniset | Monikon akkusatiivi | kanoniseni |
| Monikon akkusatiivi | kanonisesi | Monikon akkusatiivi | kanonisemme |
| Monikon akkusatiivi | kanonisenne | Monikon akkusatiivi | kanonisensa |
| Akkusatiivi | kanoniseni | Akkusatiivi | kanonisesi |
| Akkusatiivi | kanonisemme | Akkusatiivi | kanonisenne |
| Akkusatiivi | kanonisensa |