| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | järkiperäistän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | järkiperäistät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | järkiperäistämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | järkiperäistätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | järkiperäistävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | järkiperäistin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | järkiperäistit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | järkiperäisti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | järkiperäistimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | järkiperäistitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | järkiperäistivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | järkiperäistäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | järkiperäistäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | järkiperäistäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | järkiperäistäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | järkiperäistäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | järkiperäistäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | järkiperäistä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | järkiperäistäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | järkiperäistäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | järkiperäistäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | järkiperäistäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | järkiperäistänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | järkiperäistänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | järkiperäistänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | järkiperäistänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | järkiperäistänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | järkiperäistänevät |