Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjytistänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensjytistät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjytistämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensjytistätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensjytistävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijytistin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektijytistitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijytisti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijytistimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektijytistitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijytistivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjytistäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensjytistäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensjytistäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjytistäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensjytistäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensjytistäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensjytistä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensjytistäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensjytistäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensjytistäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensjytistäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjytistänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensjytistänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensjytistäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjytistänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensjytistänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensjytistänevät