| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jytistän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | jytistät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jytistämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | jytistätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | jytistävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jytistin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jytistit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jytisti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jytistimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jytistitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jytistivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jytistäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | jytistäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jytistäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jytistäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | jytistäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jytistäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | jytistä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jytistäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | jytistäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | jytistäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jytistäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jytistänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | jytistänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jytistänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jytistänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | jytistänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jytistänevät |