| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | arkeologia | ||
| Monikko | iskokset | Genetiivi | iskoksen |
| Monikon genetiivi | iskosten | Monikon genetiivi | iskoksien |
| Partitiivi | iskosta | Monikon partitiivi | iskoksia |
| Inessiivi | iskoksessa | Monikon inessiivi | iskoksissa |
| Elatiivi | iskoksesta | Monikon elatiivi | iskoksista |
| Illatiivi | iskokseen | Monikon illatiivi | iskoksiin |
| Adessiivi | iskoksella | Monikon adessiivi | iskoksilla |
| Ablatiivi | iskokselta | Monikon ablatiivi | iskoksilta |
| Allatiivi | iskokselle | Monikon allatiivi | iskoksille |
| Essiivi | iskoksena | Monikon essiivi | iskoksina |
| Translatiivi | iskokseksi | Monikon translatiivi | iskoksiksi |
| Monikon instruktiivi | iskoksin | Abessiivi | iskoksetta |
| Monikon abessiivi | iskoksitta | Monikon akkusatiivi | iskokset |