| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | höristän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | höristät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | höristämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | höristätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | höristävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | höristin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | höristit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | höristi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | höristimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | höristitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | höristivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | höristäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | höristäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | höristäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | höristäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | höristäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | höristäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | höristä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | höristäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | höristäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | höristäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | höristäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | höristänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | höristänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | höristänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | höristänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | höristänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | höristänevät |