| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | formaalistan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | formaalistat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | formaalistamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | formaalistatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | formaalistavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | formaalistin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | formaalistit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | formaalisti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | formaalistimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | formaalistitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | formaalistivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | formaalistaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | formaalistaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | formaalistaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | formaalistaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | formaalistaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | formaalistaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | formaalista |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | formaalistakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | formaalistakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | formaalistakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | formaalistakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | formaalistanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | formaalistanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | formaalistanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | formaalistanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | formaalistanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | formaalistanevat |