Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: /ˈeriˌlːɑinen/
KieliKäännökset
bulgariaразличен (razlíčen / rzlíčen), друг (drug), отделен
englantidistinct, different, various, varied, unlike, diverse, unequal
espanjadiferente, similar, varios, distinto, vario
esperantodiversa, varia, malsama, nesama
hollantiverschillend, anders, ongelijk, divers, verscheiden, uiteenlopend
italiadistinto, distinta, diverso, diversa, differente, vario
japani違う (chigau), 異なる (kotonaru), いろいろな (iroirona), 変わった (kawatta), 特異 (tokui)
kreikkaδιαφορετικός (diaforetikós)
latviacitāds, dažādi
norjaforskjellig, ulik, annerledes
portugalidiverso, diferente, distinto, vários
puolaróżny, inny, odmienny, niezwykły, rozmaity
ranskadifférent, divers, distinct, différent de
ruotsiolik, olikartad, olika, annorlunda, diverse
saksaverschieden, anders, unterschiedlich, verschiedene
tanskaforskellig, anderledes, ulig, forskellige
turkkideğişik, ayrı, başka, farklı
tšekkirůzný, jiný, odlišný, rozmanitý, rozdílný, na rozdíl od
unkarimás, különböző, különféle, eltérő, sokféle
venäjäразличный (razlitšnyi), разный (raznyi), отличный (otlitšnyi), другой (drugoi), иной (inoi), отдельный (otdelnyi), не такой как (ne takoi kak)
viroerinev, eriline

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka poikkeaa muista; toisista eroava
  2. (yleensä monikossa) kaikenlaisia, kaikenmoisia, useanlaisia, monenlaisia

Taivutusmuodot

MonikkoerilaisetMonikkoerilaiseni
MonikkoerilaisesiMonikkoerilaisemme
MonikkoerilaisenneMonikkoerilaisensa
GenetiivierilaisenGenetiivierilaiseni
GenetiivierilaisesiGenetiivierilaisemme
GenetiivierilaisenneGenetiivierilaisensa
Monikon genetiivierilaistenMonikon genetiivierilaisien
Monikon genetiivierilaisteniMonikon genetiivierilaisieni
Monikon genetiivierilaistesiMonikon genetiivierilaisiesi
Monikon genetiivierilaistemmeMonikon genetiivierilaisiemme
Monikon genetiivierilaistenneMonikon genetiivierilaisienne
Monikon genetiivierilaistensaMonikon genetiivierilaisiensa
PartitiivierilaistaPartitiivierilaistani
PartitiivierilaistasiPartitiivierilaistamme
PartitiivierilaistannePartitiivierilaistaan
PartitiivierilaistansaMonikon partitiivierilaisia
Monikon partitiivierilaisianiMonikon partitiivierilaisiasi
Monikon partitiivierilaisiammeMonikon partitiivierilaisianne
Monikon partitiivierilaisiaanMonikon partitiivierilaisiansa
InessiivierilaisessaInessiivierilaisessani
InessiivierilaisessasiInessiivierilaisessamme
InessiivierilaisessanneInessiivierilaisessaan
InessiivierilaisessansaMonikon inessiivierilaisissa
Monikon inessiivierilaisissaniMonikon inessiivierilaisissasi
Monikon inessiivierilaisissammeMonikon inessiivierilaisissanne
Monikon inessiivierilaisissaanMonikon inessiivierilaisissansa
ElatiivierilaisestaElatiivierilaisestani
ElatiivierilaisestasiElatiivierilaisestamme
ElatiivierilaisestanneElatiivierilaisestaan
ElatiivierilaisestansaMonikon elatiivierilaisista
Monikon elatiivierilaisistaniMonikon elatiivierilaisistasi
Monikon elatiivierilaisistammeMonikon elatiivierilaisistanne
Monikon elatiivierilaisistaanMonikon elatiivierilaisistansa
IllatiivierilaiseenIllatiivierilaiseeni
IllatiivierilaiseesiIllatiivierilaiseemme
IllatiivierilaiseenneIllatiivierilaiseensa
Monikon illatiivierilaisiinMonikon illatiivierilaisiini
Monikon illatiivierilaisiisiMonikon illatiivierilaisiimme
Monikon illatiivierilaisiinneMonikon illatiivierilaisiinsa
AdessiivierilaisellaAdessiivierilaisellani
AdessiivierilaisellasiAdessiivierilaisellamme
AdessiivierilaisellanneAdessiivierilaisellaan
AdessiivierilaisellansaMonikon adessiivierilaisilla
Monikon adessiivierilaisillaniMonikon adessiivierilaisillasi
Monikon adessiivierilaisillammeMonikon adessiivierilaisillanne
Monikon adessiivierilaisillaanMonikon adessiivierilaisillansa
AblatiivierilaiseltaAblatiivierilaiseltani
AblatiivierilaiseltasiAblatiivierilaiseltamme
AblatiivierilaiseltanneAblatiivierilaiseltaan
AblatiivierilaiseltansaMonikon ablatiivierilaisilta
Monikon ablatiivierilaisiltaniMonikon ablatiivierilaisiltasi
Monikon ablatiivierilaisiltammeMonikon ablatiivierilaisiltanne
Monikon ablatiivierilaisiltaanMonikon ablatiivierilaisiltansa
AllatiivierilaiselleAllatiivierilaiselleni
AllatiivierilaisellesiAllatiivierilaisellemme
AllatiivierilaisellenneAllatiivierilaiselleen
AllatiivierilaisellensaMonikon allatiivierilaisille
Monikon allatiivierilaisilleniMonikon allatiivierilaisillesi
Monikon allatiivierilaisillemmeMonikon allatiivierilaisillenne
Monikon allatiivierilaisilleenMonikon allatiivierilaisillensa
EssiivierilaisenaEssiivierilaisenani
EssiivierilaisenasiEssiivierilaisenamme
EssiivierilaisenanneEssiivierilaisenaan
EssiivierilaisenansaMonikon essiivierilaisina
Monikon essiivierilaisinaniMonikon essiivierilaisinasi
Monikon essiivierilaisinammeMonikon essiivierilaisinanne
Monikon essiivierilaisinaanMonikon essiivierilaisinansa
TranslatiivierilaiseksiTranslatiivierilaisekseni
TranslatiivierilaiseksesiTranslatiivierilaiseksemme
TranslatiivierilaiseksenneTranslatiivierilaisekseen
TranslatiivierilaiseksensaMonikon translatiivierilaisiksi
Monikon translatiivierilaisikseniMonikon translatiivierilaisiksesi
Monikon translatiivierilaisiksemmeMonikon translatiivierilaisiksenne
Monikon translatiivierilaisikseenMonikon translatiivierilaisiksensa
Monikon instruktiivierilaisinAbessiivierilaisetta
AbessiivierilaisettaniAbessiivierilaisettasi
AbessiivierilaisettammeAbessiivierilaisettanne
AbessiivierilaisettaanAbessiivierilaisettansa
Monikon abessiivierilaisittaMonikon abessiivierilaisittani
Monikon abessiivierilaisittasiMonikon abessiivierilaisittamme
Monikon abessiivierilaisittanneMonikon abessiivierilaisittaan
Monikon abessiivierilaisittansaMonikon komitatiivierilaisine
Monikon komitatiivierilaisineniMonikon komitatiivierilaisinesi
Monikon komitatiivierilaisinemmeMonikon komitatiivierilaisinenne
Monikon komitatiivierilaisineenMonikon komitatiivierilaisinensa
KomparatiivierilaisempiSuperlatiivierilaisin
Monikon akkusatiivierilaisetMonikon akkusatiivierilaiseni
Monikon akkusatiivierilaisesiMonikon akkusatiivierilaisemme
Monikon akkusatiivierilaisenneMonikon akkusatiivierilaisensa
AkkusatiivierilaiseniAkkusatiivierilaisesi
AkkusatiivierilaisemmeAkkusatiivierilaisenne
Akkusatiivierilaisensa