| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | nynnin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | nynnit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | nynnii | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | nynnimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | nynnitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | nynnivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | nynnin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | nynnit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | nynni | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | nynnimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | nynnitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | nynnivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | nynnisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | nynnisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | nynnisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | nynnisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | nynnisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | nynnisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | nynni | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | nynniköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | nynnikäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | nynnikää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | nynnikööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | nynninen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | nynninet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | nynninee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | nynninemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | nynninette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | nynninevät | | |