| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | läsit | Genetiivi | läsin |
| Monikon genetiivi | läsien | Partitiivi | läsiä |
| Monikon partitiivi | läsejä | Inessiivi | läsissä |
| Monikon inessiivi | läseissä | Elatiivi | läsistä |
| Monikon elatiivi | läseistä | Illatiivi | läsiin |
| Monikon illatiivi | läseihin | Adessiivi | läsillä |
| Monikon adessiivi | läseillä | Ablatiivi | läsiltä |
| Monikon ablatiivi | läseiltä | Allatiivi | läsille |
| Monikon allatiivi | läseille | Essiivi | läsinä |
| Monikon essiivi | läseinä | Translatiivi | läsiksi |
| Monikon translatiivi | läseiksi | Monikon instruktiivi | läsein |
| Abessiivi | läsittä | Monikon abessiivi | läseittä |
| Monikon akkusatiivi | läsit |