| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | läsin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | läsit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | läsii | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | läsimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | läsitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | läsivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | läsin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | läsit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | läsi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | läsimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | läsitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | läsivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | läsisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | läsisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | läsisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | läsisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | läsisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | läsisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | läsi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | läsiköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | läsikäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | läsikää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | läsikööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | läsinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | läsinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | läsinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | läsinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | läsinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | läsinevät | | |