| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | läpsin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | läpsit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | läpsii | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | läpsimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | läpsitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | läpsivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | läpsin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | läpsit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | läpsi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | läpsimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | läpsitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | läpsivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | läpsisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | läpsisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | läpsisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | läpsisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | läpsisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | läpsisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | läpsi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | läpsiköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | läpsikäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | läpsikää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | läpsikööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | läpsinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | läpsinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | läpsinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | läpsinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | läpsinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | läpsinevät | | |