| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | läiskin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | läiskit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | läiskii | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | läiskimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | läiskitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | läiskivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | läiskin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | läiskit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | läiski | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | läiskimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | läiskitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | läiskivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | läiskisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | läiskisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | läiskisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | läiskisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | läiskisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | läiskisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | läiski | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | läiskiköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | läiskikäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | läiskikää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | läiskikööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | läiskinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | läiskinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | läiskinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | läiskinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | läiskinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | läiskinevät | | |