| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | läimin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | läimit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | läimii | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | läimimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | läimitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | läimivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | läimin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | läimit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | läimi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | läimimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | läimitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | läimivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | läimisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | läimisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | läimisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | läimisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | läimisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | läimisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | läimi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | läimiköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | läimikäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | läimikää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | läimikööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | läiminen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | läiminet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | läiminee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | läiminemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | läiminette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | läiminevät | | |