| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kyykin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kyykit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kyykkii | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kyykimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kyykitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kyykkivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kyykin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kyykit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kyykki | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kyykimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kyykitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kyykkivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kyykkisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kyykkisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kyykkisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kyykkisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kyykkisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kyykkisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kyyki | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kyykkiköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kyykkikäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kyykkikää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kyykkikööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kyykkinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kyykkinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kyykkinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kyykkinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kyykkinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kyykkinevät | | |