| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | imeksin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | imeksit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | imeksii | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | imeksimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | imeksitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | imeksivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | imeksin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | imeksit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | imeksi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | imeksimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | imeksitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | imeksivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | imeksisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | imeksisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | imeksisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | imeksisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | imeksisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | imeksisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | imeksi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | imeksiköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | imeksikäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | imeksikää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | imeksikööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | imeksinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | imeksinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | imeksinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | imeksinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | imeksinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | imeksinevät | | |