| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ilvehdin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ilvehdit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ilvehtii | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ilvehdimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ilvehditte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ilvehtivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ilvehdin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ilvehdit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ilvehti | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ilvehdimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ilvehditte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ilvehtivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ilvehtisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ilvehtisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ilvehtisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ilvehtisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ilvehtisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ilvehtisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ilvehdi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ilvehtiköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ilvehtikäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ilvehtikää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ilvehtikööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ilvehtinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ilvehtinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ilvehtinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ilvehtinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ilvehtinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ilvehtinevät | | |