Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.

Määritelmät

Verbi

  1. hääriä ympärillä

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshyörinYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshyörit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenshyöriiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshyörimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenshyöritteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshyörivät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihyörinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihyörit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihyöriMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihyörimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihyöritteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihyörivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshyörisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshyörisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshyörisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshyörisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenshyörisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshyörisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshyöriYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshyöriköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshyörikäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenshyörikää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshyöriköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshyörinen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshyörinetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshyörinee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshyörinemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenshyörinette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshyörinevät