| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hyörin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | hyörit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hyörii | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hyörimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | hyöritte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hyörivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyörin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyörit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hyöri | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyörimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyöritte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hyörivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hyörisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | hyörisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hyörisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hyörisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | hyörisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hyörisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | hyöri | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hyöriköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | hyörikäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | hyörikää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hyörikööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hyörinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | hyörinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hyörinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hyörinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | hyörinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hyörinevät | | |