| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | fudin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | fudit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | fudii | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | fudimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | fuditte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | fudivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | fudin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | fudit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | fudi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | fudimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | fuditte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | fudivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | fudisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | fudisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | fudisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | fudisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | fudisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | fudisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | fudi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | fudikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | fudikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | fudikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | fudikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | fudinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | fudinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | fudinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | fudinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | fudinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | fudinevat | | |