| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | viheriöin | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | viheriöitsen |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | viheriöit | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | viheriöitset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | viheriöitsee | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | viheriöi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | viheriöimme | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | viheriöitsemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | viheriöitte | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | viheriöitsette |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | viheriöivät | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | viheriöitsevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | viheriöin | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | viheriöitsin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | viheriöit | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | viheriöitsit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | viheriöi | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | viheriöitsi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | viheriöimme | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | viheriöitsimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | viheriöitte | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | viheriöitsitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | viheriöivät | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | viheriöitsivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | viheriöisin | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | viheriöitsisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | viheriöisit | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | viheriöitsisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | viheriöisi | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | viheriöitsisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | viheriöisimme | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | viheriöitsisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | viheriöisitte | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | viheriöitsisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | viheriöisivät | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | viheriöitsisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | viheriöi | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | viheriöitse |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | viheriöiköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | viheriöikäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | viheriöikää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | viheriöikööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | viheriöinen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | viheriöinet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | viheriöinee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | viheriöinemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | viheriöinette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | viheriöinevät |