Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantibe green

Määritelmät

Verbi

  1. (kasvillisuudesta) vihertää

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensviheriöinYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensviheriöitsen
Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesensviheriöitYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensviheriöitset
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensviheriöitseeYksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensviheriöi
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensviheriöimmeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensviheriöitsemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensviheriöitteMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensviheriöitsette
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensviheriöivätMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensviheriöitsevät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiviheriöinYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiviheriöitsin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiviheriöitYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiviheriöitsit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiviheriöiYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiviheriöitsi
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiviheriöimmeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiviheriöitsimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiviheriöitteMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiviheriöitsitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiviheriöivätMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiviheriöitsivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensviheriöisinYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensviheriöitsisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensviheriöisitYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensviheriöitsisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensviheriöisiYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensviheriöitsisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensviheriöisimmeMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensviheriöitsisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensviheriöisitteMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensviheriöitsisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensviheriöisivätMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensviheriöitsisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensviheriöiYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensviheriöitse
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensviheriöiköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensviheriöikäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensviheriöikääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensviheriöikööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensviheriöinenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensviheriöinet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensviheriöineeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensviheriöinemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensviheriöinetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensviheriöinevät