| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ilakoin | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ilakoitsen |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ilakoit | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ilakoitset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ilakoitsee | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ilakoi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ilakoimme | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ilakoitsemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ilakoitte | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ilakoitsette |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ilakoivat | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ilakoitsevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ilakoin | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ilakoitsin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ilakoit | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ilakoitsit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ilakoi | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ilakoitsi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ilakoimme | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ilakoitsimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ilakoitte | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ilakoitsitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ilakoivat | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ilakoitsivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ilakoisin | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ilakoitsisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ilakoisit | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ilakoitsisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ilakoisi | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ilakoitsisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ilakoisimme | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ilakoitsisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ilakoisitte | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ilakoitsisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ilakoisivat | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ilakoitsisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ilakoi | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ilakoitse |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ilakoikoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ilakoikaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ilakoikaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ilakoikoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ilakoinen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ilakoinet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ilakoinee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ilakoinemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ilakoinette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ilakoinevat |