| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vakioin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | vakioit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | vakioi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vakioimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | vakioitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | vakioivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vakioin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vakioit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vakioi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vakioimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vakioitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vakioivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vakioisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | vakioisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vakioisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vakioisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | vakioisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vakioisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | vakioi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vakioikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | vakioikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | vakioikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vakioikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vakioinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | vakioinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vakioinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vakioinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | vakioinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vakioinevat | | |