| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vakavoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | vakavoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | vakavoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vakavoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | vakavoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | vakavoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vakavoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vakavoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vakavoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vakavoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vakavoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vakavoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vakavoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | vakavoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vakavoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vakavoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | vakavoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vakavoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | vakavoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vakavoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | vakavoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | vakavoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vakavoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vakavoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | vakavoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vakavoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vakavoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | vakavoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vakavoinevat | | |